Tarih: 8 / Aralık / 2023 //Sayfa hit sayısı:  2131   

Alternaria alternata
Alternaria ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Alternaria spp.
Alternaria alternata (Fr.:Fr.)Keissl. fungal hastalik etmenleri olup, elmalarda oldugu gibi armutlarda da yaprak dökülmesine neden olarak verim ve kaliteyi etkilemektedir. Ayrica meyvelerde meydana getirdigi zarar ilede direkt kayiplara neden olmaktadirlar. Hastalik etmeni genelde saprofit bir hastalik etmeni olup, hasat sonrasi ya da olgun meyvelerde görülür ve yaralardan bitkilere girerek meyvelerin çürümesine neden olurlar. Hastalik etmeni baslangiçda yani meyveler olgunlasmadan önce özellikle meyvelerin çiçek uç noktalarina ve gövdelerine kolonize olmaktadirlar. Meyveler olgunlasirken ya da hasat sonrasi infeksiyonlarini baslatirlar. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullari yere dökülen yapraklarda, dormant gözlerde ve gövde ya da dallardaki yaralarda geçirmektedir. Baslangiç enfeksiyonlari geç bahara dogru ortaya çikar ve sekonder enfeksiyonlar ise sicak, yagisli ve nemli geçen havalarda meydana gelir. Infeksiyonlar 20-24 °C gibi uygun olan sicakliklarda 5-6 saat içerisinde gerçeklesmektedir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeni baslangiçta ya da hasattan önce infektelenir, fakat meyvelerde herhangi bir infesiyona neden olmaksizin çiçek uçu ya da sap kisimlarinda dormant olarak kalir. Hastaliktan etkilenen meyvelerin lekeleri üzerinde fungusun grimsi ya da daha koyu pamukumsu miselleri gelisir ve burada olusan konidi sporlari tekrar yeni enfeksiyonlara neden olmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Meyve bahçelerinde iyi bir yabanciot kontrolü yapilmali.
3. Yere dökülen yapraklar temizlenmeli ve imha edilmeli.
4. Hastalikli ve kuru dallar budanmali ve imha edilmelidir.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmenine karsi genel olarak Maneb, Mancozeb ve Bakir terkipli kimyasal ilaçlar koruyucu olarak önerilmektedir. Özellikle hasat sonrasi hastaliklarin ortaya çikmasini engellemek için meyve bahçesi 10-15 gün önce ilaçlandiktan sonra hasat edilebilir.
YM
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Alternaria alternata
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net