Tarih: 8 / Aralık / 2023 //Sayfa hit sayısı:  2124   

Cladosporium herbarum
Clodosporium Meyve ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Cladosporium herbarum (Pers.:Fr.) Link (teleomorph: Mycosphaerella tassiana (De Not.) Johans.) fungal bir hastalik etmen olup, genellikle diger türleri ile birlikte böcek, dolu ve don' dan zarar görmüs bitkilerde, özellikle misir gibi daneli bitkileri etkilemektedir. Fungusun gelismesi için optimal sicaklik dereceleri 20-25 °C' dir, ama normal meyve depolama içerisinde düsük sicakliklarda da ortaya çikabilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Bu fungus etkilenmis dokular üzerinde gri ile siyah ya da çok koyu bir yesil renkte görülür ve tozlu bir görünüme sahiptir. Hastalik danelerde siyah lekelere neden olmaktadir. Hastalik çok yaygin olmadigindan, tahripkar bir hastalik olarak ele alinmaz. Hastalik üzümsü meyvelerde de hastalik yapar ve meyve çürüklügü olarak bilinmektedir. Hastaliktan zararlanmis meyveler yumusak, kadifemsi, zeytin yesili misel gelismesi ile kaplanmaktadir. Hastalik bitkilerde tek basina çikabildigi gibi, Botrytis sp. etmeni ile de birlikte ortaya çikabilir. Üzümsü meyve hastaligi olan Cladosporium genellikle hasat sonu depo hastaligidir. Bu fungus meyvelerde çok az zarar vermekle birlikte, meyve üzerinde fungusun koyu renkli olan miselleri gelistiginden meyvelerin pazar degerini kaybetterir.
Hastalik etmeni elma ve armutlarida etkiler ve hastalik meyve yan çürüklügü olarak da bilinir, fakat genellikle armutlarda, özellikle Bosc vareyetesinde zarari daha siddetli olmaktadir.


Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastaligin inokulum miktarini düsürmek için sanitasyona önem verilmeli. 2. Hasat sirasinda meyvelerin zararlanmamasindan kaçinilmali, infekteli ve zararlanmis meyveler depolanmamali.
3. Depolama sicakligi mümkün mertebe azaltilmalidir.
Kimyasal mücadele
Hastaliga karsi genel olarak bir ilaçlama tavsiye edilmemekte, fakat hasattan önce ve sonraki ilaçlamalar hastaligin inokulumunu azaltacagi için koruyucu fungisitler ile ilaçlama bu hastaliga karsi tavsiye edilebilir.
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cladosporium herbarum
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net