Tarih: 8 / Aralık / 2023 //Sayfa hit sayısı:  2108   

Coprinus psychromorbidus
Coprinus ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Coprinus psychromorbidus Redhead & Traquair fungal bir hastalik etmeni olup, fungus pamukumsu kar küfü ya da sklerotsuz ve sklerotlu düsük sicakliga dayanikli fungus olarak bilinmektedir. Hastaligin ortaya çiktigi yerlerde büyük yiginlar seklinde yogun ve beyaz bir misel gelismesi görülür ve gövde kaidesinin üzerinde 1-3 mm büyüklügünde küçük, siyah ve biçimsiz bir sekilde sklerotlar ortaya çikmaktadir. Hastaligin ortaya çikmasinda etkili olan ön faktörler; bitkileri derin kar kaplamasi, baharda kar yiginlarinin yavas erimesi, dengesiz ve geç nitrojen gübrelemesi ve daha önceki zararlanmalardir (böcek, hastalik ya da diger faktörler). Bu faktörler özellikle cim gibi bitkilerin hastalanmasinda etkili olmaktadir. Hastalik armutlar agaçlarin meyvelerinde de ortaya çikar ve Coprinus çürüklügü olarak bilinmektedir. Meyve infeksiyonlari hasattan önceki aylarda ortaya çikmaktadir. Infekteli meyvelerin üzerinde beyaz bir misel gelismesi göze çarpar ve kursuni küf hastaliginda oldugu gibi bir kümelesme çürüklügünü meydana getirir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik armutlar agaçlarin meyvelerinde de ortaya çikar ve Coprinus çürüklügü olarak bilinmektedir. Meyve infeksiyonlari hasattan önceki aylarda ortaya çikmaktadir. Infekteli meyvelerin üzerinde beyaz bir misel gelismesi göze çarpar ve kursuni küf hastaliginda oldugu gibi bir kümelesme çürüklügünü meydana getirir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalik cimlerde görülüyor ise çim alanlarinda kar yiginlarinin olusmasi engellenmeli ve ve bu yiginlarin çabuk erimesini saglayacak tedbirler ele alinmalidir.
2. Düzensiz ve dengesiz nitrojen uygulamalarinda kaçinilmali.
3. Özellikle çimlerde dayanikli kültüvarlar tercih edilmelidir.
Kimyasal mücadele
Hastaliga karsi genel olarak meyve agaçlarinda bir ilaçlama tavsiye edilmemekte, fakat çimlerde Oxycarboxin, Thiram, Carbathiin ve Quintozene gibi fungisitler tavsiye edilmektedir.
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Coprinus psychromorbidus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net