Tarih: 17 / Haziran / 2024 //Sayfa hit sayısı:  1662   

Gibberella baccata
Gibberella KanseriHastalık etmeninin genel özellikleri:
Gibberella baccata (Wallr.) Sacc. (anamorph: Fusarium lateritium Nees:Fr.) fungal bir hastalik etmeni olup, bitkilerin ani olarak solmasina, yaprak ve meyve dökülmesine neden olmaktadir. Bu hastalik dünyanin belirli yerlerinde bazi bitkilerin ticari olarak üretilmesini etkileyen en önemli hastaliklardan biridir. Kök bogazi bölgesinde kansere neden olan hastalikli bitkilerden bir çok Fusarium türü izole edilmis ve en fazla rastlanan tür Fusarium redolens olmustur. Ilgili oldugu düsünülen diger funguslar; Fusarium avenaceum, Gibberella baccata, ve Gibberella saubinetii' dir. Hastaligin yasam döngüsü diger Fusarium hastaliklarina benzemektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik kök bogazi bölgesinde görülür ve hastalik etmeni böcek, don, mekanik zararlanmalar gibi faktörlerden sonra çok daha sidddetli olrak ortaya çikmaktadir. Kök bogazi bölgesinde kansere neden olarak bitkilerin ani olarak solmasina, yaprak ve meyve dökülmesine neden olmaktadirlar.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkilerin kök ve kökbogazi bölgelerinin zararlnammasina dikkat edilmeli.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli olan alanlar kesilerek uzaklastirilmali ve bu alanlar ilaçlanmali. Artik materyaller ise uzaklastirilmali ve imha edilmelidir.
4. Fungal etmenin gelisimine uygun olan yabanciotlar temizlenerek bahçe bakimi artirilmali.
Kimyasal mücadele
Kimyasal ilaç olarak herhangi bir kimyasal tavsiye edilmiyor, fakat hastalikli olan bitkiler captan ya da banlate ile ilaçlanabilir, bu da hastaligin diger agaçlara bulasmasini ve hastaligin daha fazla ilerlemesini biraz azaltmaktadir.
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Gibberella baccata
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net