Tarih: 8 / Aralık / 2023 //Sayfa hit sayısı:  2123   

Gloeodes pomigena
Isli Leke Hastalik KompleksiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Gloeodes pomigena (Schwein.) Colby fungal bir hastalik etmeni olup, hastalik elma ve diger yumusak çekirdekli meyvelerin yüzeysel hastaliklarindan biridir. Hastalik meyve bahçelerinde yaz sonlarina ve özellikle de kis çesitlerinde ortaya çikmaktadir. Hastalik direkt zarardan çok meyvenin güzel görünümünü bozar ve meyvenin pazar degerini düsürmektedir. Isli leke olarak bilinen hastalik tasima ve depolama sirasinda gelismez marketlerde de çok az öneme haizdir. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullari infeteli dallarda geçirir ve geç bahar ya da yaz aylarindaki serin ve yagmurlu geçen peryotlarda meyvelere geçerler. Geç yaz yagmurlari ve düsük sicakliklarla birlikte ortaya çikinca infeksiyonlarin azalmasina yardimci olur. Uygun hava kosullarini mütaakip, isli lekeler diger yüzeysel hastaliklar ile birlikte görülür ve olusan bu kombinasyon zayif bakimli bahçelerde probleme neden olabilir. Bu yüzeysel lekelere neden olan etmenleri görmek için Elma hastaliklarindan Isli Leke Kompleksi hastaliklarina bakabilirsiniz.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Isli leke meyvenin her tarafinda ortaya çikabilir ve koyu taneli lekeler olarak görülmektedir. Lekeler düzensiz bir sekile ve tanimsiz bir dis hatta sahiptir. Büyüklükleri de farkli olabilir. Meyve üzerinde olusan fungal kabuklasma silinerek ya da ovarak meyveden uzaklastirilabilir. Meyve kütikulasina nem kaybi verdiginden dolayida, lekeler depolardaki meyvelerde hafif bir çöküntü yapabilir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkileri mümkün mertebe iyi kosullarda yetistirilmeli ve hastaliklar için devamli gözlenmelidir.
2. Meyve bahçeleri hava ve isik gisini engellenmeyecek sekilde budanmali ve meyve kümelerinin sayisinin azaltilmasi.
3. Konukçusu olabailecek yabanciotlar bahçeden temizlenmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmenine karsi genel olarak koruyucu fungisitler kullanilabilir, fakat diger hastalik etmenleri ile yapilan kimyasal mücadele genellikle yeterlidir.
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Gloeodes pomigena
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net