Tarih: 17 / Haziran / 2024 //Sayfa hit sayısı:  1657   

Helminthosporium papulosum
Siyah Su Kabarcigi Kanseri (Siyah Pox)Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Helminthosporium papulosum Berg. fungal hastalik etmeni olup, meyve ve yaprak lekesi ve gövde ve dallarda kanserlere neden olmaktadir. Hastalik etmeni çok az etkili olup, elma agaçlarinin kabuk, meyve ve yesil aksamlarini etkilemektedir. Ayni fungal etmen armutlarda da kabarçik seklinde kanser hastaligina neden olmaktadir. Hastalik etmeni yasli kabuk dokularinda kis kosullarini geçirir ve nemli havalarda bu dokular üzerinde konidilerini üretir. Hastaligin gelisimi için optimal sicaklik 28 C dir. Etmenin yaprak infeksiyonlari yaz ortasina dogru belirgin olurken, meyve gövde lezyonlari daha geç dönemlerde daha az belirgin olmaktadir. Meyvelerde hastaligin inkubasyon süresi 3-6 ay, kabuklarda ise bu süre 3-10 aya kadar çikmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Infeksiyonlar sezonluk dallar üzerinde iyi bir sekilde sinirlanmis, konik, parlak siyah lezyonlar olarak görülmeye baslar ve sezon sonuna kadar bu lekeler genisler. Yogun sekonder enfeksiyon sonucu infektelenen dallarin etrafi kusatilir. Düz kabuklu dallar yillarca hassas olurlar ve dal enfeksiyonlari her geçen zaman içerisinde artar. Dallardaki belirtiler besinsel zararlanma ve içsel kararmalar ile karisabilir. Meyve lezyonlari küçük, siyah, yuvarlak ve hafifçe çöküktür. Yaprak lezyonlari kirmizi haleli ve yesil merkezli olarak baslar ve zamanla mor kenarli bronz ile kahverengi lekelre dönüsür. Siddetli yaprak enfeksiyonlari yaprak dökülmelerine neden olabilir. Kültüvar duyarliliklarindaki farkliliklari da bitkiler arasinda gözlenebilir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli dallar iyi bir sekilde budanmali ve yok edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik ile mücadelede basarili olmak iyi gözleme bagli olmaktadir, hastaliga karsi bir çok koruyucu fungisit 14 gün aralikla yaz boyunca kullanilirsa, hem bu hastalik hemde diger hastaliklar kontrol altina alinabilir. Erken olgunlasan elma kültüvarlarinda, hasat sonu ilaçlama hastaligin hasattan sonra ortaya çikmasini ve bir sonraki sezonda daha az inokulum kaynagi olmasini bize saglayabilir.
YMG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Helminthosporium papulosum
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net