Tarih: 8 / Aralık / 2023 //Sayfa hit sayısı:  2112   

Pear decline
Geriye Dogru Ölüm HastaligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Armut geriye dogru ölüm (Pear decline) bir mikoplazma benzeri organizma hastaligidir ve hastalik etmeni armut Psylla spp. (yaprak piresi) tarafindan tasinmaktadir. Hastalik etmeni ayrica asi kalem ve gözleri ile de tasinmaktadir. Armut agaçlarinin anaçi olarak Pyrus ussuriensis ya da P. pyrifolia kulanildiginda hastalik daha fazla görülürken, anaç olarak P. communis kullanilanlarda hastalik daha az ortaya çikmaktadir. Hastalik organizmasi anaç ve kalemin birlesme yerlerindeki floem hücrelerini öldürür ve böylece agaçlarin üsten asagi dogru seker ve diger besinlerin tasinmasi engellenmis olur. Asi birlesme yerinin üzerinde seker nisasta olarak depolanirken, kökler bu besinleri alamadigi için ölmektedir. Köklerdeki besin yetersizliginden dolayida agaçlar yavas bir sekilde ölüme maruz kalmakatdirlar. Hizli ölüm belirtileri ise köklerde yer alan diger stres faktörleri (çogunlukla Phytophthora ya da Pythium kök çürüklügü) ile birlikte görülebilir. Üst tarafdaki yapraklar asiri nisasta birikiminden dolayida kirmizi bir renk de alabilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Armutlarda geriye dogru ölüm hastaligi iki sekilde karekterize edilir; hizli ya da yavas ölüm. Agaçlar hastaliktan dolayi solar, günesten kavrulur ve bir kaç hafta içierisinde ölebilir ya da agaçlar canliligini zamanla kaybederler. Sonraki gelisme sezonlarda uç sürgün olusumu ve yaprak sayisinda da azalma olur. Etkilenen agaçlarda yapraklar anormal bir sekilde kirmiziya döner. Böyle agaçlarin asi birlesme yerlerine bakildiginda floem iletim dokularinda karmalar göze çarpar.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli ya da tolerant anaçlarin kullanimi.
2. Bahçe bakimina büyük önem verilmeli; böcek ve hastalik kontrolü, sulama, drenaj, gübreleme ve budama islemleri zamaninda ve yeterli derecede yapilmali.
3. Armutlardaki yaprak piresi (Psylla sp. ) ile iyi bir mücadele programi tatbik edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeni ile etkin bir kimyasal mücadele önerilmemektedir, bu yüzden kültürel tedbirlere, özellikle anç tercihine oldukça fazla önem verilmeli.
YG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pear decline
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net