Tarih: 15 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  1871   

Pseudomonas syringae pv. syringae
Bakteriyel KanserHastalık etmeninin genel özellikleri:
Pseudomonas syringae pv. syringae van Hall bakteriyel bir hastalik etmeni olup, yagmurlu ve düsük sicakliklarda, özellikle çiçeklenme sirasinda donu tesvik eden sicakliklar bakterinin çiçek yanikligi infeksiyonlarini artirmaktadir. Armut kültüvarlari bu hastaliga karsi farkli tepkiler verebilir, dolayisi ile bazilarinda çiçek yanikligi daha siddetli olurken, bazilarinda daha düsük, fakat kanser belirtileri fazla olabilir. Bu bakteriyel etmen elmalari çok fazla etkilemez ve genellikle herhangi bir kontrolü gerektirmez.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik infeksiyonlari bitkilerde çiçek yanikligina, yaprak lekesine, dal ve sürgünlerin geriye dogru ölümüne, dormant gözlerin ölümüne ve kabuk kanserlerine neden olmaktadir. Gövde üzerinde kabuk kanserleri ilk önce açik kahverengi ve düzensiz sekildedir. Daha sonra dis kabuk ve altindaki dokularin tamami ya da bir kismi kabuk atmaktadir. Çiçek yanikligi ise tamamen ates yanikligi hastaliginin belirtisine benzer, fakat çiçeklerde meydana gelen yaniklik belirtileri sürgünün sadece bir kaç cm' ni etkiler ve daha ileri gitmez ve bu hastaliktan dolayi bakteriyel salgi (eksudat) meydana gelmez. Çiçek yanikligi Botrytis tarafindan meydana gelen belisrtilerede benzer, fakat Botriytis den meydana gelen belirtiler üzerinde fungusun sporlarini görmek mümkündür. Hastalik genç bitkilerde de kanserlere neden olabilir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Özellikle armutlar çiçeklenme dönemindeyken bitkileri dondan koruyucu tedbirlere basvurmali; örnegin sis ve yagmurlama yaparak bitkileri dondan koruyabilirler ya da donun etkisini azaltabilirler.
3. Hastaliktan ari fidanlarin kullanimi.
4. Hastaliki ince dal ve sürgünler budanarak imha edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmenine karsi bakirli preparatlar ve bordu bulamaci önerilmektedir. Özellikle don zararindan sonra mutlaka bir ilaçlama yapilarak bakteriyel infeksiyon azaltilabilir. Ayrica çiçeklenmeden önce ve sonra yapilacak infeksiyonlarda hasatliga karsi bitkileri koruyucu bir etki yapmaktadir.
YCG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pseudomonas syringae pv. syringae
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net