Tarih: 20 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  2000   

Rhizopus stolonifer
Rhizopus ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Rhizopus stolonifer (Ehrenb.:Fr.) Vuill. (syn.: Rhizopus nigricans Ehrenb.) fungal çürüklük etmenleri olup, asiri nem olan her ortamda görülebilir. Etmenin bulundugu ortamlarda bir çok ürüne, özelikle depolama kosullari uygun olmayan ürünlere zarar vermektedirler. Ürünlerde zararlanma ya da böcek zarari varsa ve toprak sicakliklari 30-40 °C' ye ulasinca hastalik daha fazla ortaya çikmaktadir. Hastalik etmeni daha serin olan 14-16 °C gibi sicakliklarda da görülmektedir. Hastalik iki farkli tipi yaygin olarak görülür, bunlar; Rhizopus arrhizos and Rhizopus stolonifer' dir.
Fungusun Rhizoid diye adlandirilan organi hastaligin her iki formunda da görülür. Rhizoid kök görünümüne ve fonksiyonuna benzeyen bir yapidadir, ama iletim dokularina sahip degildir. Bazi fungus ve algler tarafindan bu organlar su, besin ve diger gidalarini almak için kulanilmaktadir. Her iki fungal etmen arasindaki farklilik Rhizopus stolonifer çok iyi gelismis bir rhiziod olustururken digerinde bu organ daha az gelismistir. Her iki fungal etmen de sporongia olarak adlandirilan (spor üretme organi) olustururlar ve bunlar dairemsi olup, baslangiçta beyazken daha sonra koyu bir renk almaktadirlar ve içlerinde binlerce gri kahverengi sporlar üretmektedirler. Her iki etmen de zayif bir parazittir, ürünler iyi gelismediginde, zarar gördügünde ya da asiri nem ortamin da kalirlarsa hastalik yapabilirler.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Rhizopus çürüklügü seftali ve nektarinlerde kahverengi çürüklüge neden olur. Meyveler üzerinde yuvarlak, kahverengi ve suyla islanmis alanlar olarak görülür ve meyve derisi infekteli alanlardan kolaylikla ayrilmaktadir. Etkilenen alanlar yumusak, sulumsu ve fungusun spor tabakasi ile kaplanir. Fungal etmen infekteli meyve kümelerinde saglikli meyvelere de kolaylikla yayilir. Meyveler fungusun sporlari ile hasat süresince bulasir. Inokulum genellikle standarta uymayan bulasik meyvelerden meydana gelir, meyveyi zamanla tamamen çürütür ve üzerinde olusan binlerce spor havaya dagitmaktadirlar. Infeksiyonlar ise hassat sirasinda meyvede olusan yaralardan gerçeklesir. Hastalik hava kosullari dikkate alinmazsa, olgunlasma için bekletilen meyvelerde de daha fazla ortaya çikmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastaliktan ari ve saglam meyveler depolanmali.
2. Bitkileri dikaktli sulamali ve asiri su ve nem olusumundan kaçinilmali.
3. Depolanmadan önce meyveler nemsiz ortanlarda kurutulmali.
4. Böcek zararlanmalirini engellemek için böcek zararlarina karsi etkin bir mücadele uygulanmali.
5. Depolama kosullarinin iyilestirilmesi (düsük sicaklik, havalandirma ya da kontrollü hava kosullarinin kullanilmasi).
Kimyasal mücadele
Genelde diger hastalik etmenleri ile yapilan mücadele yeterlidir.
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Rhizopus stolonifer
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net