Tarih: 2 / Ekim / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1228   

Cladosporium viticola
Clodosporium Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Cladosporium spp.
- Cladosporium viticola Cesati
- Cladosporium herbarum (Pers.:Fr.) Link (teleomorph: Mycosphaerella tassiana (De Not.) Johans.) fungal hastalik etmenleri olup, baglarda yaprak lekesi ve meyelerde çürükllüge neden olmaktadirlar. Hastalik etmeni saprofit ve zayif patojendirler, fakat uygun kosullarda hizla gelisir ve özellikle hasat sonu ya da depo zararlanmalarina neden olmaktadirlar. Hastalik etmeni zayif patojen oldugu için bitkilere sadece yaralanmis ve zararlanmis dokulardan giris yapar ve hastalik olustururlar. Fungal etmenler meyvelere fazla zarar vermezse bile, meyve üzerinde fungusun misellerinin bulunmasi istenmeyen bir özelliktir. Hastalik etmeni bitkisel artiklar ve yapi, alet ve edavat üzerinde bol mikarda bulunmaktadirlar. Bunlar üzerinde fungus konidisporlarinin canliligini bir yila kadar korumaktadir. Fungusun sporlari rüzgar yoluyla yayilir ve enfeksiyonlarini öncelikle yaralardan olmak üzere, dogal açikliklardan da yaptiklari belirtilmektedir. Hastaligin gelisimi için 20-25 °C sicaklik ve %80 oransal nem ideal ortamlardir, fakat normal meyve depolama sicakliklarinda da hastalik etmeni ortaya çikabilir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Clodosporium meyve çürüklügüne yakalanan meyveler üzerinde fungusun yumusak, tüylü ve zeytin yesili bir misel gelisimi ortaya çikar. Bu hastalik etmeni ayni zamanda Botrytis cineres ile de birlikte görülebilir. Yapraklarda ise rastgele olarak dagilmis lekeler seklinde hastalik belirtisi görülür ve etkilenen yapraklar dökülebilir. Bazen hastalik etmeni gövde kanserine de neden oldugu bildirilmektedir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkiler düzenli olarak beslemeli ve daha iyi kosullarda yetistirilmeli.
2. Bir önceki sezondan kalan bitki artiklari uzaklastirilmali.
3. Özellikle sera kosullarinin havalandirilmasi oldukça önemli.
Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadele
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre Cladopsorium spp. etmenlerine tavsiye edilen kimyasal ilaçlar asagidaki tabloda verilmektedir. Asagida belirtilen fungisitlerden farkli olarak Iprodione terkipli ilaçlarda tavsiye edilmektedir.
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için):
Captan WP 50% (250 g)
Manep WP 80% (200 g)
Propineb WP 70% (300 g)
YM
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cladosporium viticola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net