Tarih: 2 / Ekim / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1231   

Cristulariella moricola
Sinirli Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Cristulariella moricola (Hino) Redhead = C. pyramidalis A.M. Waterman & R.P. Marshall (teleomorph: Grovesinia pyramidalis M. Cline et al.) fungal yaprak leke hastaliklarindan biridir, yagmurlu geçen yaz aylarinda ortaya çikar ve yapraklarin dökülmesine neden olmaktadir. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullarini sklerotlar (dayanikli üreme organi) halinde geçirir.Gelismesi için neme gereksinim duyar ve yapraklar islak oldugunda hizla bir gelisme gösterir. Yapraklar üzerinde olusan sporlar rüzgar ve su siçramalari ile yeni bitkilere tasinir ve yeni enfeksiyonlarini gerçeklestirirler. Hastalik etmeni ayni zamanda pecan (pikancevizi) agaçlarina da zarar vermektedir. Hastalik etmeni yüksek toprak nemi, hava nisbi nemi ve zayif hava hareketlerinin oldugu bölgelerde problem olabilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik lekeleri yapragin alt tarafinda sinirli ve konsantrik halkalar seklinde gri kahverengi renkte görülmektedir. Üst yüzeylerdeki lekeler ise açik kahverengi merkezli ve kenarlara dogru daha koyu bir rekte görülür. Hastalik siddetli oldugunda yapraklar kurur, yukari dogru kivrilir ve sonunda düserler.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalikli yapraklarin mevsim sonunda toplanmasi ve yok edilmesi.
2. Hava ve toprak neminin düsük tutulmasi, bunun için sik dikimlerden kaçinilmali, asiri vejatatif gelisme engellenmeli, sulamalar kontrollü yapilmalidir.
3. Baglarda hava sirkülasyonu iyi olacak sekilde tesis edilmeli.
4. Hastalik etmeninin diger konukçularindan uzak yerlerde bagcilik terçih edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeninin ilk belirtisi ortaya çikinca koruyucu fungisitlerden benomyl, bakir hidroksit veya thiophanate-methyl tavsiye edilmektedir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cristulariella moricola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net