Tarih: 26 / Eylül / 2023 //Sayfa hit sayısı:  7450   

Greeneria uvicola
Aci ÇürüklükHastalık etmeninin genel özellikleri:
Greeneria uvicola (Berk. & M.A. Curtis) Punithalingam = Melanconium fuligineum Lams.-Scrib. & Viala fungal hastalik etmeni olup, çok tahripkar meyve hastalik etmenidir. Infeksiyon çiçeklenmeden hemen sonra gerçeklesir ve hasattan önce infektelen meyveler siyah bir renge döner. Meyve derilerinden yirtilarak açiga çikan spor yataklari (acervulus) hastalikli meyveler üzerinde görülür. Hastalanan meyveler de dökülebilir ya da salkimlarda asili olarak kalir. Hastalik etmeni ayni zamanda bitkinin gövde, yaprak ve genç sürgünleri de infekte edebilir. Hastalik etmeni fazla miktarda eseysiz üreme sporlarini üretir ve bunlar oldukça genis alana dagilabilir. Bundan dolayida kontrolu oldukça güç bir hastalik etmeni olmaktadir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari, özellikle mumyalasmis meyve ve gövde üzerinde geçirmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik baslica zararini meyvelere vermekle birlikte, gövde, yaprak, ve sülükleri de etkilemektedir. Meyveler olgunlasamaya yaklasinca, hastalik etmenine karsi çok daha fazla hassastirlar. Olgun meyveler üzerinde lekeler, ilk önce bir dereceye kadar yanmis ya da beyazlasmis ve suda islanmis gibi görülür. Daha sonra fungus tüm meyveyi sarar ve yumusak çüreklügü meydana getirirler. Fungusun siyah renkli spor üreten yapilari çürük alanlar üzerinde gelisir, sonuçta çürüyen meyveler fungusun üreme yapilari ile kaplanir, daha sonra büzüserek kurur ve koyu renkli mumyalasmis meyveleri meydana getirirler.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli, özellikle mumyalasmis meyveler toplanmalidir.
4. Infekteli gövdeler budanmali ve budama artiklari yok edilmelidir.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmenine karsi Mancozeb, ferbam, captan, ziram, azoystrobin ve myclobutanil gibi ve diger korucu kimyasal ilaçlar tavsiye edilmektedir.
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Greeneria uvicola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net