Tarih: 2 / Ekim / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1214   

Guignardia bidwellii
Siyah ÇürüklükHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Guignardia bidwellii (Ellis) Viala & Ravaz (anamorph: Phyllosticta ampelicida (Eng.) van der Aa)
- G. bidwellii (Ellis) Viala & Ravaz f. muscadinii Lutt. fungal hastalik etmenleri olup, fungal etmen kis gibi olumsuz kosullari infekteli gövdelerde geçirmektedir. Baharda buralar da olusan hastalik etmeninin sporlari gelismekte olan yesil dokulara dagilmakta ve uygun ortamlarda yeni infeksiyonlarini gerçeklestirirler. Hastalik etmeni yeni sürgün, yapraklar, sülük ve salkimlara bulastiktan sonra, infeksiyon yerlerinde çogalir ve yagmurlu sulari ile devamli etrafa dagilirlar. Üzüm salkimlari tam olarak olgunlasirken hastalik etmeni tarafindan infektelenebilir, infektelenen meyveler zamanla kurur ve dökülürkler. Infekteli bu bitki materyallerinde fungusun siyah, küçük spor üreme organlari bulunmaktadir. Yere dökülen bu bitki materyalleri bir sonraki sezona inokulum kaynagi olusturmaktadir. Hastalik etmeninin gelismesi için ideal ortamlar sicak, nemli ve yagisli havalardir ve infeksiyonlar ise serbest suyun varliginda olmaktadir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeni baglarin tüm organlarina saldirabilir, infektelen yapraklarin alt yüzeylerinde küçük, kimizi kahverengi lekeler olarak hastalik ortaya çikar. Bu lezyonlar bir kaç cm' ye kadar genisler ve siyah kenarli kahverengi lekelere dönüsür. Fungusun siyah üreme organlari bir halka seklinde kaherengi olan lekelerin dis kenarinda meydana gelir. Güvde ve sülüklerdeki lekeler nispeten daha uzun ve yaprak lekelerinden daha siyahtir. Gövde lezyonlari dar, çökük olup, zamanla uzunlamasina çatlamalara maruz kalabilir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmenine karsi Mancozeb, ferbam, captan, ziram, azoystrobin ve myclobutanil gibi kimyasal ilaçlar tavsiye edilmektedir.
YMG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Guignardia bidwellii
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net