Tarih: 2 / Ekim / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1218   

Pseudopezicula tracheiphila
Kizil Yaniklik



Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Pseudopezicula tracheiphila (Müll.-Thurg.)Korf & Zhuang = Pseudopeziza tracheiphila Müll.-Thurg. (anamorph: Phialophora tracheiphila (Sacc. & Sacc.) Korf) fungal hastalik etmeni olup, baglarda kizil yaniklik hastaligina neden olmaktadir. Fungus kis gibi olumsuz kosullari yere dökülen yapraklarda geçirir. Bu yapaklarda çok sayida apothecium üreme organlari tesekkül eder, bunlardan fungusun sporlari bir toz bulutu gibi etrafa (sürgün ve yapraklara) dagilir. Enfeksiyonlar yapraklarin alt yüzeylerindeki stomalarindan gerçkelesir. Penetrasyondan sonra fungal miselyum enfeksiyon noktasindan etrafa dogru gelisme gösterir ve parankima dokusundaki hücreler arasi bosluklara yerlersir. Fungal etman daha sonra yapraklardaki damarlara geçer ve damarlar içerisindeki iletim demetleri yardimiyla bitki içerisinde yayilmasina devam eder ve zamanla iletim demetlerinin tikanmasina neden olabilirler. Hastaligin inkubasyon süresi 2-3 haftadir. Fungusun gelisimi hava ve topraka sartlarina baglidir, genellikle yaz aylarinda topragi çok kuru olan baglarda hastalik ortaya daha fazla çikmaktadir.
Hastalik etmeninin diger bir türüde baglarada köseli yaprak yanikligi hastaligina neden olur bü tür, Pseudopezicula tetraspora Korf, R.C.Pearson, & Zhuang (anamorph: Phialophora-type)' dir.



Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeni çiçek saplarina saldirir ve çiçeklerin ve gelismekte olan meyvelerin dökülmesine neden olurlar. Hastalik etmeni yapraklar üzeinde ise sari ya da kirmizimsi lezyonlar ana damarlar veya yaprak kenarlari tarafindan sinirlanmistir. Geç enfeksiyon sonucunda bitkilerin yaprak kurumalarina ve dökülmelerine neden olmaktadirlar.



Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalikli olan dallarin ya da tüm bitki artiklarinin yok edilmesi.
2. Dayanikli çesitlerin tercihi.
Kimyasal mücadele
Bu hastalik etmenine karsi kimyasal mücadele tavsiye edilmiyor, fakat fakat hastaligin ortay çiktigi biliniyorsa çiçek enfeksiyonlarini korumak için koruyucu ilaçlama yapilabilir. Yaz enfeksiyonlari için diger hastaliklar ile yapilan mücadele yeterli olmaktadir.
YCM
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pseudopezicula tracheiphila
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net