Tarih: 2 / Ekim / 2022 //Sayfa hit sayısı:  1193   

Stereum hirsutum
Odun ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Stereum hirsutum (Willd.:Fr.) S.F. Gray odun çürüklügüne neden olan fungal bir etmendir ve fungus bitkilerin ölü dallarinin yüzeyinde seksüel üreme organi (basidiocarp) olarak görülür, etkilenen dallarin enine kesitlerinde de miselyum ile dolu mantarimsi dokular görülebilir. Fungus konidi, endokonidi ve sklerotlardan kolaylikla izole edilebilir ve suni besin ortamlarinda gelistirilebilir. Fungal etmen dokular ayristiktan (dekompoze) sonra etrafa salinan endokonidia, makrokonidia ve sklerotlar formunda uzun yillar toprakta ve çürüyen dokular üzerinde canliligini devam ettirir. Saglikli bitkilerde enfeksiyonlar rüzgarlar ile tasinan sporla ile açilan yaralardan olmaktadir. Daha sonra salgiladiklari enzimler ile dokulari parçalamakta ve orada kolonize olmaktadirlar. Fungus zamanla kolonize olduklari yüzeylerde früktifikasyon organlarini (basidiokarp) meydana getirir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Bitkilein canliliklarinda genel zayiflama görülür ve fungal etmen yapraklarda da klorotik ya da kirmizi lekelere neden olabilir. Fungal etmen asil zarari iletim demetlerinde, özellikle ksilem dokularinda koyu nekrozlar seklinde hastlik belirtisini gösterir ve etkilen odun dokusunun üzerinde fungusun basidiokarplari olusmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalikligin görüldügü bölge budanmali ve uzaklastirilmali.
2. Bitkilerde yara açilmasini engelleyecek tedbirler alinmali.
Kimyasal mücadele
Herhangi bir kimyasal ilaç öenerilmiyor, yaliniz arsenial' li birlesiklerin dikkatli sekilde kullanilabilecegi bildirilmektedir. Özellikle hastalikli dokular temizlendikten ya da budamalardan sonra uygulamalar yara yerlerin koronmasi için de yapilabilir.
G
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Stereum hirsutum
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net