Tarih: 28 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  10269   

Alfalfa Mosaic Virus
Yonca Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Yonca Mozaik Virüsü (Alfalfa Mosaic Virus=AMV) viral bir etmen olup, biber bitkilerinin enfeksiyonu yonca tarlasi yakinlarina ekim yapildiginda ortaya çikmaktadir. Hastalik özellikle yonca tarlasina yakin siralarda daha fazla görülmektedir. AMV yoncalarda tohum kökenlidir ve bir çok yonca tarlasi bulasik olabilir ve biber üretimine potansiyel bir inokulum kaynagi olmaktadir. Virüs Afid (yaprakbitleri; Myzus persicae, Acyrothosiphon euphorbiae ve Macrosiphoniella sanborni) ile de tasinir. Hastalik etmeninin konukçulari; fasulye, hiyar, bezelye, kereviz, patlican, tütün, soyafasulyesi, yonca, domates ve bezelye gibi bir çok bitki dahildir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
AMV ile infektelenmis bitkilerde tipik yaprak belirtileri, beneklenme, halkali leke ve sekil bozuklugu seklinde kendini gösterebilir. Sonuçta yapraklar bronzlasir ve iç dokularda ve kökdeki floem dokularini da kapsayacak sekilde tüm dokular nekrotik olur. Hastalik çogunlukla bitki ölümü ile sonuçlanir. En çarpici belirtilerden biri nekrotik halka ve meyvelerdeki lekelerdir. Bazi meyvelerin yüzeyi üzerinde sert kahverengi bir nekrozlar ve meyve deformasyonlari meydana gelebilir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Yonca tarlasi yakinlarda biber üretimi yapilmamali.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli.
5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirlmali.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayack tedbirler alinmali (gümüs renkli veya yansitma öelligi olan plastik malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.
04/Mart/2003
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Alfalfa Mosaic Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net