Aspergillus niger
Siyah Küf Hastalığı

Etmenin genel özellikleri :
Aspergillus niger
van Tiegh, toprak ve ürün artıklarında görülen fungal bir etmen meyve ve sebze bitkilerinin büyük bir kısmını etkilemektedir. Fungal etmen aynı zamanda tohum kökenli de olabilir. Bitki materyalleri uzun periyodlar yaklaşık 2-3 gün havasız ve yüksek nem ihtiva eden depolarda muhafa edilirse, zarar çok şiddetli olabilir. Hastalık etmeni depolarda direkt olarak temas yolu ile olabileceği gibi mekanik ve hava akımları ile de sağlıklı bitkileri bulaştırabilir. Yüksek sıcaklıklar fungal etmenin gelişmesi için uygundur, gelişme 35 °C de en yüksek seviyede ve 13 °C de ise en düşük seviyede olmaktadır. Sporlar %80-86 gibi yüksek bir nisbi nemde çimlenmektedir. Siyah çürüklük yurdumuzda soğan, sarımsak, incir ve turunçgil meyvelerinde görülmektedir. Hastalık etmeninin konidium (spor ve spor taşıyıcı organları) siyah rengli olmasından dolayı, etmen siyah görünüşlüdür. Hastalık etmeni saprofit ve zayıf bir patojendir. Olgunlaşmamış ve çatlamış meyvelerde hastalık oluşturmaktadır. Portakal ya da incir de hastalık yaralanmış ve çatlamış meyvelerde görülmektedir. Soğanlarda ise hastalık yaralı olanlarda hızlı gelişmekte, ama bunlarda yaralanma olmadan da kabuklar altında hastalık gelişmektedir.


Belirtileri:
Çilek bitkilerindeki belirtiler diğer bitkilerde ki belirtilerine benzerdir. Yaralanmış ya da zayıf meyveler uygun olmayan koşullarda hastalık görülebilir. Bu ana hastalık belirtisi hastalık sporlarının varlığından kaynaklanmakta ve etkilenen meyveler üzerinde fungal etmenin siyah spor ve spor taşıcılarını görmek mümkündür. İnfeksiyon meyvelerde içeri doğru ilerler ve fungal etmenin ürettiği bazı enzimler meyveler yumuşayabilir ve akıntılara sebep olabilir.


Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1. Hastalık etmeni depolarda ciddi problemlere neden olduğundan depo sıcaklıklarının ve neminin iyi ayarlamalı ve havalandırmaya önem verilmeli.
2. Hasattan hemen sonra soğanları hızlı ve iyi bir şekilde kurumaları sağlanmalı.
3. Tüm işleme esnasında soğanların yaralanma ve ezilmemesine dikkat edilmeli.

Kimyasal Mücadele:

Zirai kimyasal ilaç olarak koruyucu fungisitler (Chlorothalonil, Mancozeb ve Maneb) ya da diğer hastalıklar için yapılan mücadele yeterli olmaktadır.

Başa Geri Dön
Çilek Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net