Aster Yellows
Aster Sarılığı

Etmenin genel özellikleri :
Aster sarılığı (Aster Yellows) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup, yaygın bir hastalık etmeni ve geniş bir konukçu dizisine sahiptir. Süsbitkilerinden krizantem, petunia,dianthus, glads ve marigolds, sebzelerden havuç, kabak, patates, soğan, ve domates' tir. Aster sarılığı mikoplazma olarak bilinen küçük organizmalar tarafından neden olur ve bitkiden bitkiye yaprak pireleri (Macrosteles quadrilineatus) tarafından taşınır. Tohumla taşınma olmamakta, fakat aşı ile taşınabilir.

Belirtileri:
İlk belirtiler yaprak damarlarında klorofil ve pigment maddelerinin kaybolması sonucu renk açılması şeklinde ortaya çıkar. Bu yeni oluşan yaprakların sararması, çalımsı gelişme ve bodurlaşma ile devam eder. Gövde ve çiçek sapları ince, zayıf ve fazladır. Çiçekler genelde yeşil kalır ve deforme olmuştur. İnfektelenmiş bitkilerde meyve ve tohum oluşmamaktadır. Hastalık belirtileri bitki türlerine göre değişmektedir. Çilek bitkilerinde en karekteristik belirtileri meyvelerde oluşmaktadır. Yeşil yaprakımsı gelişme
(phylloidy) meyvelerde de görülür, ve bu durum başlangıçta bir kaç meyvede görülür, zamanla tüm meyvelerdeki çiçekler aynı şekilde yeşil bir yapıda oluşmaktadır. Şiddetli olarak enfektelenmiş bitkilerin yaşlı yaprakları kırmızı ile mor bir renk değişimine uğrar ve yeni çıkan yapraklar küçük ve yaprak sapları kısadır.
Mücadelesi:

   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2.
Hastalıktan ari fide ve fidanların kullanımı.
3.
İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
4. 
Konukçusu olan yabancıotlar ile mücadele edilmeli.
5.
Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırılmalı.
6.
Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayacak tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleycek şekilde tülbent ile kapatılması).
7. Hastalıklı bitkilerden fide alınmamalı.
   Kimyasal Mücadele:
Genel bir mücadelesi yoktur.

Başa Geri Dön
Çilek Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net