Macrophomina phaseolina
Kömür (Charcoal) Çürüklüklüğü

Etmenin genel özellikleri :
Macrophomina phaseolina (Tassi) Goidanich = Botryodiplodia phaseoli (Maubl.) Thirumal. = M. phaseoli (Maubl.) Ashby = Rhizoctonia bataticola (Taub.) E.J. Butler Kömür Çürüklüğü geniş bir konukçu listesine sahiptir, bunlar arasınada cucurbit bitkileri, domates, patates ve fasulye sayılabilir. Hastalık etmeni toprak kökenli bir fungus olup, nemli topraklarda ortaya çıkmaktadır. Fungus nispeten yüksek sıcaklık ve kuru topraklara karşı dayanıklıdır. Hastalık etmeni özelikle su stresine girmiş bitkilerde ve yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri:

İnfektelenen bitkilerin yaprakları sarıya döner ve solarlar. Daha sonra tüm yeşil aksam solar ve infeksiyonun şiddetine bağlı olarak bitkiler ölür. Toprak seviyesindeki gövde ya da kök boğazı bölgesinde yeşil, suda ıslanmış lekeler meydana gelir ve buralarda kehribar renginde zamklanma oluşmaktadır. Hastalık lekeleri bir kaç cm yukarı doğru gelişebilir, bitkiler kurken renkleri güneş yanığı rengini alır. En sonunda küçük mikrosklerot (ve bazen piknitler ) denilen üreme organları lekelerin içerisinde oluşmakta ve bunlar hastalığın teşhisinde kullanılmaktadır.

Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Bitkiler özellikle su stresine sokulmamalı.
2.
Ürün rotasyonu yapılmalı.
3. Topraktaki yüksek su ve nem oluşumundan kaçınılmalı

   Kimyasal Mücadele:

G enel bir kimyasal mücadele tavsiye edilmiyor. Genellikle kültürel önlemler uygulanmalı ve diğer fungal etmenler için uygulanan mücadele yeterlidir.

Başa Geri Dön
Çilek Hastalıklarına Geri Dön

 
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net