Septoria spp.
Septoria Yaprak lekesi

Etmenin Genel Özellikleri :
- Septoria fragariae (Lib.) Des = Septogloeum potentillae All.
- Septoria aciculosa Ellis & Everh.
- S. fragariaecola Lobik fungal hastalık etmenleri olup, konukçu bitkilerde yaprak lekesi hastalıklarını oluşturmaktadır.
Fungal etmen olumsuz koşulları toprakta bitki artıkları üzerinde dormat misel ya da kalın hücre duvarlı, olumsuz koşullara dayanıklı klamidospor olarak geçirir. Konidisporların meydana geldiği piknid (üreme organı) bahara doğru oluşmakta ve bitkilere ana inokulum kaynağı olmaktadırlar. Daha sonra bu sporlar hava akımı ile sağlıklı bitkilere taşınmakatadır. Baharda, yüksek nem ve yağmur ve 16-18 °C arasındaki sıcaklıklar infeksiyon ve hastalığın gelişmesi için uygundur. İdeal koşullar devamlı olursa hastalık etmeni sekonder sporlarını üretir ve yeni enfeksiyonlarını gerçekleştirir. Yaz yalarında sıcalığın artası ve yağmurların durmasından dolayı etmenin gelişimi durmakta, ama hastalık etmenine karşı önlemeler sonbaharda da ortaya çıkabilir. Meyve enfeksiyonları genelde olmamaktadır.

Belirtileri:
Hastlık etmeninin leyonları ya da lekeleri yaprak üzerinde yuvarlak ile düzensiz şekillerde görülür. Bu lekeler genellikle nekrotik bir alanı kuşatacak bir şekilde belirgin kırmızımsı mor ya da tozlu kahverengi kenarlara sahiptir. Lezyonların büyüklüğü ve görünümü genellikle konukçu kültivarı ve hava nemine bağlı olarak değişmektedir Yaprak lekeleri dikilen kültivarın çeşidine bağlı olarak şiddetli problemlere neden olabilir. Duyarlı kültivarlar yaz ayına kadar kısmen ya da tamamen yaprağını kaybedebilir. . Hastalığın gelişiminin uygun olduğu yıllar bitkiler ciddi olark zayıf kalır ve meyve veriminde düşüşler görülebilir.Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Hastalıklı bitki artıkları yetiştirme ortamlarından uzaklaştırılmalı.
2.
2 yada daha uzun süre ürün rotasyonu.
   Kimyasal Mücadele:

Zirai kimyasal ilaçlar olarak genelde korucu fungisitler tavsiye edilir.

Başa Geri Dön
Çilek hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net