Strawberry Green Petal
Yeşil Çiçek

Etmenin genel özellikleri :
Yeşil Çiçek hastalığı (Strawberry Green Petal MLO (SGPMLO)) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup, yonca çilek bitkilerini infekte etmektedir. Hastalık etmeni meyve ve bitkinin genelinde simptom oluşturabilir. Hastalık Yaprakpireleri MLO organizmaların taşıyıcı vektörlerdir. Bununla birlikte taşıma yeteneği yaparakpirelerinin türlerine ve patojen alt gruplarına göre farklılar gösterebilir. Genelde, bitkiler üzerinde beslenen yaprakpireleri hastalığı yayma yeteneğindedirler. MLO organizmaların konukçu dizileri yabancıotlar ve altarnatif kültür bitkileridir, bunlar üzerinde beslenen yaprakpireleri çilek ya da diğer konukçularına hastalık etmenini tekrarlı olarak taşımaktadır. Fidanlıkta infekteli ana bitkilerden stolanlarla oluşan yeni bitkilerde hastalık etmeni ile bulaşık olur.

Belirtileri:
Hastalık belirtisi bitkilerde genellikle bodurlaşma ve yaşlı yaprakların mor ile kırmızı bir renge dönmesi olarak görülmeye başalar. Yeni çıkan yapraklar paralak sarı kenarlı ve küçüktür. Sonuç olaraka bodur bitkiler solar ve ölümler görülebilir. Bazen küçük normal meyveler infekteli bitkilerde görülse bile, hastalığın karekteristik belirtisi olan yeşilmelerin oluşmasıdır. Bu durum meyvelerde kalıcı olmakta ve normal olgunlaşma sürecini meyveler gerçekleştiremez.

Mücadelesi:

   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2.
Hastalıktan ari, sertifikalı fide ve fidanların kullanımı.
3.
İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
4. 
Konukçusu olan yabancıotlar ile mücadele edilmeli.
5.
Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırılmalı.
6.
Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayacak tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleycek şekilde tülbent ile kapatılması).
7.
Hastalık etmeni yoncalarda da görüldüğünden çilek yetiştiriciliği birbirine yakın alanlarda tesis edilmemeli.
   Kimyasal Mücadele:
Genel bir mücadelesi yoktur. Kültürel mücadele yöntemlerine dikkat edilmeli.

Başa Geri Dön
Çilek Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net