Xanthomonas fragaria
Köşeli Yaprak Lekesi

Etmenin genel özellikleri :
Xanthomonas fragariae Kennedy &King bakteriyel hastalık etmeni olup, toprakta canlı olarak bulunmamaktadır. Buna rağmen toprakta infekteli bitki artıkları üzerinde kış gibi olumsuz koşulları geçirmektedir. Bakterinin taşınması su ve su sıçramaları sonucunda gerçekleşir. Bakteriyel etmen konukçuya spesifk ya da özelleşmiştir ve uzun peryotlar toprakta varlığını koruyabilir ve dayanıklı bir patojendir. Tarla koşullarında hastalık etmeninin inokulum kaynağı genellikle bulaşık bitki materyalleridir. Yaprak yüzeyinde oluşan lezyonlar ise sekonder inokulum kaynağı olarak yardımcı olmaktadır. Bakteriyel etmen bu lezyonlardan yağmur ya da aşırı sulma ile dağılmaktadır. Hastalık etmeni dondurucu serin ve nemli havalarda daha fazla etkili olmaktadır. Bakteriyel etmen iletim demeti bozulmalarına da neden olabilir.

Belirtileri:
Bakteriyel infeksiyon ilk önce yaprak alt yüzeyinde küçük, suyla ıslanmış olarak görülür. Lekeler küçük damarlar ile sınırlanan yarı saydam, açılı lekeler oluşturacak şekilde genişler ve buralardan genellikle yapışkan bakteriyel akıntı salgılanır, bu salgılar kuruyunca beyazımzı bir film tabakası olarak görülmektedir. Hastalığın ilerleme durumunda, lekeler birleşir ve kırmızı kahverengi lekeler yaprakların alt yüzeylerinde görülür, bu lekeler daha sonra nekrotik olmaktadır. Klorotik bir hale ise bu lekeleri çevrelemektedir.Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı ve hastalıktan ari sertifikalı çeşitler tercih edilmeli.
2.
Hastalıklı biti artıkları sezon sonunda toplanmalı ve yok edilmeli.
3. Mümkün mertebe aşırı sulamalardan kaçınılmalı.
   Kimyasal Mücadele:

Zirai ilaç olarak dikim öncesi toprak ilaçlaması (METHYL BROMIDE*/CHLOROPICRIN) ya da ekim sonrası bakırlı ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bakırlı ilaçlar yüksek dozda vedevamlı kullanıldıklarında bitkilere fitotoksik etki yapabilir.

Başa Geri Dön
Çilek Hastalıkları

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net