Tarih: 4 / Temmuz / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18408   

Albugo candida
Beyaz Pas



Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Albugo candida (Gmelin) Kuntze fungal hastalik etmeni olup, Crucifer familyasina ait bitkilerinin kültür ve yabanciotlarinda beyaz pas hastaligi yaparlar. Hastalanan bitkilerde asiri yaprak dökülmesi, kök yaralanmasi ve pazar degerinin azalmasina neden olurlar. Ispanak, hardal, dereotu ve turp hastaliktan en fazla etkilenen kültür bitkileridir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari toprakta kalin hücre duvarli ve kötü iklim kosullrina dayanikli sporlar olarak geçirmektedirler. Hastalik etmeni baharin hava kosullarinin düzelmesiyle çimlenir ve genç fideleri infekte ederler. Hastalik etmeni bitki bünyesinde sistemik olarak gelisir ve yaprak alti ve üzerinde fungusun sporlari bulunan püstülleri meydana getirirler. Bu püstüller beyaz renkli olduklarindan dolayida hastalik ismini buradan almislardir. Püstüller patladiktan sonra olusan sporlar hava kökenli olup, ayni tarla ya da diger tarlalardaki bitkilere yayilmaktadir. Sporlar su siçramalari ve böcekler ile de tasinabilir. Fungal etmenin dayanikli olan sporlari çürümekte olan bitki artikari üzerinde meydana gelir ve daha sora bitki artiklarinin çürümesiyle toprakta serbest kalirlar. Çok uzun yillar bu sporlar topraklarda canliligini muhafaza eder ve uygun konukçularini bulduklarinda ise enfeksiyonlarini gerçeklestirirler. Hastalik etmeninin gelismesi için en uygun hava ortamlari 10-20 °C sicaklik ve nemli ya da yagmurlu havalardir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeni hemen hemen tüm Crucifer familyasina ait bitkileri etkiler, fakat hastalik etmeni lahana, karnibahar, brokkoli ve brüksel lahanasina göre turp, adi turp, hardal, salgam ve dereotu gibi bitkileri daha fazla etkilmektedir. Infektelenen bitkilerin yaprak üst yüzeylerinde sari ya da nekrotik lekeler olarak baslar ve bunu yaprak altinda beyaz renkli püstül olusumu takip eder. Hastalik etmenlerin sporlarini içeren püstüller yaprak sapi, gövde ve yesil olan çiçek aksamlarinda da meydana gelir. Püstüller genisleyerek yaprak epidermisini yirtarlar ve küçük yuvarlak alanlarda beyaz tozlu bir spor ortaya çikar. Özellikle etkilenen bitki dokularinda (gövde ve çiçeklerde) sisme ve deformasyonlarda görülür. Bazi durumlarda da hastalik özellikle turp bitkisinin kökleri üzerinde siskinlikler seklinde ortaya çikmakta ve kök ur hastaliginin belirtilerine benzemektedir.



Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastlikli bitki artiklari toplanmali ve yok edilmeli.
2. Ürün rotasyonu (en az 2 yil) yapilarak inokulum sayisi düsürülebilir.
3. Hastaliktan ari bitkiler tarlaya ya da seraya sasirtilmali.
4. Hastaligin konukçusu olacak muhtemel yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
5. Tohumlarin bulasik olma ihtimali göz önünde bulundurulmali, bunun tohumlara sicak su uygulamasi ya da tohum ilaçlamasi yapilabilir.
Kimyasal mücadele
Zirai kimyasal ilaç olarak korucu, fakat sistemik fungisitler tavsiye edilmektedir.
YCG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Albugo candida
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net