Tarih: 31 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  16999   

Aphanomyces raphani
Turp Kök SiyahlasmasiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Aphanomyces raphani Kendrick fungal bir hastalik etmeni olup, özellikle turp gibi bitkilerin yenilebilir gövdeleri üzerinde siyah çürük meydana getirir ve bitkiler tüm gelisme döneminde hastalanabilirler. Hastalik etmeni özellikle toprakta yeterli oranda serbest suya gereksinim duymaktadir, çünkü hastalik etmeninin sporlarinin enfeksiyon yapabilmesi serbest suyun varligina baglidir. Yine hastalik etmeni 1 yildan daha uzun süre toprakta caliligini koruduguda bildirilmektedir. Fungal etmen tohum kökenli olmamakla birlikte, tohumlarin üzerinde bulunabilir. Hastalik etmeni için en ideal gelisme ortamlari 20-27°C gibi nispeten yüksek sicakliklardir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeninin ilk belirtileri bitkilerin yenilebilir kök ya da gövdeleri üzerinde olusan sekonder kökçüklerin bulunduklari yerlerde görülür. Burada olusan lezyonlar mavimsi, gri veya siyah olarak görülmektedir. Buralarda meydana gelen renk degismi tüm yenilebilir kök ya da gövdeyi saracak sekilde genislemektedir. Infekteli dokularda hastaliktan dolayi yumusama olmaz, lekelerin bulunduklari yerler serttir ve derin dokuya dogru gelisme gösterirerek krater gibi bir görünüm alirlar. Bazi turp çesitlerinde zarar %100 ' kadar çiktigi bildirilmektedir. Hastalik bitkileri çok küçük fide döneminde yakalarsa, fideler hastaliktan dolayi ölebilir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. 3-4 yillik ürün rotasyonu.
2. Bulasik olmayan ya da hastaliktan ari tohumlarin ve fidelerin kullanilmasi.
3. Hasattan hemen sonra bitkilerin derin sürülmesi ya da yok edilmesi.
4. Tohumlarin bulasik olma ihtimali göz önünde bulundurulmali, bunun tohumlara sicak su uygulamasi ya da tohum ilaçlamasi yapilabilir.
Kimyasal mücadele
Zirai kimyasal ilaç genellikle tavsiye edilmiyor.
GK
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Aphanomyces raphani
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net