Tarih: 2 / Ağustos / 2021 //Sayfa hit sayısı:  1935   

Cauliflower Mozaic Virus
Karnibahar Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Karnibahar Mozaik Virüsü (Cauliflower Mozaic Virus=CaMV) viral hastalik etmeni olup, ilk olarak Brassica campestris ve B. oleracea bitkilerinde tespit edilmistir. Viral etmen vektör böcek (Brevicoryne brassicae, Myzus persicae ve an diger Aphididae familyasina ait böcekler ile) semi-persistent (böcek bünyesinde yari kalici olarak) olarak tasinmaktadir. Virüs mekanik inokulasyonile de tasinabildigi bildirilmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Arabidopsis thaliana, Brassica spp., Raphanus spp. ve Brassicaceae' nin diger türleri ve Resedaceae familyasina ait bitkilerde damar açilmasi ve damar bantlasmasi gibi hastalik belirtileri ortaya çikmaktadir. Yaprakdaki damar açilmalari koyu alanlar ile zitlik açik sekilde görülecek sekilde belli olur. Hastaliga ragmen bas baglayan bitkilerin ise pazar degeri ciddi boyutlarda azalir. Infekteli bitkilerde yaprak belirtileri ortaya çiksa bile Brassica bitkilerinde bodurluk belirtisi görülmez. Lahana bitkilerinde yapraklar üzerinde siyah serit seklinde belirtiler meydana gelir, fakat bu beneklenmeler Salgam Mozaik virüsünün olusturduklari lekelere göre daha küçüktür.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari fideler sasirtilmali.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirilmali.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (saman malçi ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Virüs hastalik etmenlerine karsi kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cauliflower Mozaic Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net