Tarih: 4 / Temmuz / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18406   

Fusarium oxysporium f.sp. conglutinans
Fusarium SararmasiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Fusarium oxysporium f.sp. conglutinans (Sch. ex. Fr.) Synd.&Hans. fungal bir hastalik etmeni olup, bitkilerin iletim demetlerine yerlesir ve Crucifer (lahana, karnibahar, turp) familyasina ait bitkilerde solgunluk hastaligina neden olmaktadirlar. Fungus toprak kökenli olmakla birlikte tohum ilede tasinmasi mümkün olabilir. Fungus misellerin kalinlasmasi ile olusan klamidisporlar sayesinde toprakta uzun süre canliligini koruyabilir. Tohum bulasmalari ya yüzeysel ya da kabuk altindaki dokularda bulunur, fakat tohum embriyosu temiz kalmaktadir. Lokal bulasmalar toprak ya da bitki kalintilarinin tasinmasi ile olur. Infeksiyonlar özellikle bir sekilde açilan yaralanmis kök dokularindan ve genç kökçüklerden olur. Toprak ve çevre kosullari da infeksiyon ve hastalik belirtilerin ortaya çikmasinda önemli rol oynar. Hastalik siddeti 26-30 °C toprak sicakliklarinda maksimumdur ve daha yüksek sicakliklarda bu dramatik olarak azalmaktadir. Yüksek toprak sicakliklarinda da bitkiler infekte olamkata, fakat solgunluk belirtisi bitkilerde görülmeyebilir, bunun yaninda sidettli bodurluk ve normalden 2-3 hafta önce bitkiler olgunluga erdikleride görülmektedir. Bir çok Fusarium solgunlugunda oldugu gibi, 1) düsük toprak sicakliklar patojene uygundur ve solgunluk belirtilerini hizlandirmaktadir. 2) yüksek nitrojen, özellikle NH4-nitrogen ve isik, kumlu hafif asitik topraklar (pH 5-5.5) hastaligin gelismesine uygndur, ve 3) Topragi kireçleyerek PH 6.5-7.0 çikarma hastaligin solgunluk siddetini artirabilir. Fungusun diger Fusarium türlerinde oldugu gibi 3 farkli sporlari bulunmaktadir, bunlar tek hücreli mikrokonidi, bir yada bir kaç hücreli makrokonidi ve kalin hücre duvarli klamidosporlardir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeninin ilk belirtileri bitkiler sasirtildiktan 2-4 hafta sonra belli olmaya baslar. Tüm bitkiler bir mat renge dönüsür ve yasli yapraklar sari yesil bir renk almaktadir. Yapraklarda meydana gelen solgunluk özellikle bitkinin bir tarafinda görülmesiyle belirgenlesir. Infekteli bitkilerin kök ve gövdelerinin iç kisimlarina kesilerek bakildiginda, iç nekroz ya da kararmalari görülmektedir. Bitkileerde genel olarak bodurluk, toprak seviyesinden itibaren bir tarafa yan yatma belirtileri, hatta hastaliktan dolayi ölümler görülebilir. Duyarli olan bitkilerde hastalik belirtisi topraktaki sicaklik yükselinceye ya da ürünlerin olgunlasma zamanina kadar ortaya çikmayabilir. Hastalik genellikle siyah çürüklük hastaligi ilede karismaktadir, fakat bunlarda iç karamalar ortaya çikmaz.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. 3-4 yil ürün rotasyonu (çok uygun bir durum degil) ve devamli üretim alanlarindan konukçusu bitkilerinin uzaklastirilmali.
2. Hastaliktan ari tohum ve fidelerin kullanimi.
3. Sera ve tohum yataklarinda hastaliktan ari toprak, su ve alet-ekipmani kullanilmali.
4. Dayanikli çesitler tercih edilmeli.
5. Hastalikli fideler hemen yetistirilme ortamlarinda uzaklastirilmali ve imha edilmeli. 6. Yetistiricilik için hafif topraklar tercih edilmeli ve asiri nemden kaçinilmalidir, toprak drenajina önem verilmelidir.
7. Asiri olarak nitrojen gübrelemelerden sakinmali.
Kimyasal mücadele
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Fusarium oxysporium f.sp. conglutinans
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net