Acidovorax avenae sub sp. citrulli
Bakteriyel Meyve Lekesi
Etmenin genel özellikleri :
Acidovorax avenae sub sp. citrulli, Bakteriyel Meyve Lekesi hastalığına karşı tüm cucurbit bitkileri hassas olmasına rağmen, hastalık baslica karpuz bitkisinde problem olmaktadır. Hastalik etmeni asiri sicak ve nemli kosullarda daha yaygin olarak ortaya ciukar ve siddetli epidemilere sebeb olabilir. Hastalık etmeni mekanik yollarla, sulama suyu ve su sıçramasiyla yayılma gösterir. Bakteri hasta olamayan saglikli bitkilere diger bakteriyel etmenlerde oldugu gibi bitkilerde olusan yara ve doğal açıklıklardan giris yapar ve hastaliga neden olur. Genellikle açık rekli karpuzlarin kayu renkli karpuzlardan daha hassas olduğu bildirilmektedir.

Belirtileri:

Hastalık baslica karpuz da problem olur. Meyveler iki üç hafaftalık donemdeyken bile bakteriyel etmen tarafindan enfeksiyon kapabilir. Meyvelerdeki lekeler baslangicta küçük, suda ıslammış olarak görülmeye başlar, daha sonra lekeler hızal genişler ve meyvenin tüm yüzeyini kaplayabilir. Ileri donmelerde lekeler kırmızı kahverengiye döner, çatlaklar ortaya çıkar ve diger saprofit diye adlandirdigimiz (fakat normalde hastalik yapmayan) organizmalar, genel meyve çürüklüğü sebeb olabilirler. Asiri nemli koşullarda lekelerin bulundugu yerelerde bakteriyel akıntı (ooze, tipik bakteriyel hastalik belirtisi) gorulebilir..

Karpuz Resimleri:Kavun Resimleri:

Kabak Resimleri:Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1.
Dayanıklı çeşitlerin kullanımı.
2. Hastalıktan ari tohum ve fidelerin kullanımı.
3. Sera ve tohum yataklarında hastalıktan ari toprak, su ve alet-ekipmanı kullanılmalı.
4. Ürün rotasyonu tavsiye edilir.
5. Bitkileri yaralamaktan sakınmalı ve budama ve diğer işlemlerden sonra bakırlı ilaçlar ile koruyucu bir ilaçlama yapılabilir.
6.
Hastalıklı bitki materyalleri uzaklaştrılmalı ve imha edilmeli
Kimyasal Mücadele:
Genel olarak kültürel önlemler tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte bakırlı ilaçlar koruyucu olarak kullanılabilir.

Başa Geri Dön
Cucurbit Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net