Aster Yellows
Aster Sarılığı

Etmenin genel özellikleri :
Aster sarılığı (Aster Yellows) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup, yaygın bir hastalık etmeni ve geniş bir konukçu dizisine sahiptir. Süsbitkilerinden krizantem, petunia,dianthus, glads ve marigolds, sebzelerden havuç, kabak, patates, soğan, ve domates' tir. Aster sarılığı mikoplazma olarak bilinen küçük organizmalar tarafından neden olur ve bitkiden bitkiye yaprak pireleri (Macrosteles quadrilineatus) tarafından taşınır. Tohumla taşınma olmamakta, fakat aşı ile taşınabilir.

Belirtileri:
İlk belirtiler yaprak damarlarında klorofil ve pigment maddelerinin kaybolması sonucu renk açılması şeklinde ortaya çıkar. Bu yeni oluşan yaprakların sararması, çalımsı gelişme ve bodurlaşma ile devam eder. Gövde ve çiçek sapları ince, zayıf ve fazladır. Çiçekler genelde yeşil kalır ve deforme olmuştur. İnfektelenmiş bitkilerde meyve ve tohum oluşmamaktadır. Hastalık belirtileri bitki türlerine göre değişmektedir.

  

Havuç : İnfektelenmiş havuçların yaprakları kaba kümeler halinde gelişmektedir. Daha içteki yapraklar sarı olurken, dıştaki yapraklar tozlu kırmızı ile kırmızı mor arasında bir renk kombinazyonu alır. Kökler acı, küçük, ve deforme olmuştur.
Glads (Süsbitkisi): İnfektelen bitkiler ince, zayıf ve sarı yapraklara sahip olabilir ve çiçek ucları katlanmış ve deforme olabilir. Çiçek rengi yeşil olarak kalmaktadır. Bitki genel olarak bodur ve incelmiştir ve bu bitkilerin uç kısımları ölüdür.

Mücadelesi:

   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2.
Hastalıktan ari fide ve fidanların kullanımı.
3.
İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
4. 
Konukçusu olan yabancıotlar ile mücadele edilmeli.
5.
Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırlmalı.
6.
Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayack tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleyecek şekilde tülbent ile kapatılması).
   Kimyasal Mücadele:
Genel bir mücadelesi yoktur.

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net