Tarih: 2 / Haziran / 2020 //Sayfa hit sayısı:  47908   

Botryosphaeria berengeriana
Elma Halka Çürüklügü (Kanseri)Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Botryosphaeria berengeriana De Not. (Japan, China) = Physalospora piricola Nose fungal hastalik etmeni olup, gövde, dal ve sürgünlerde üzerinde küçük, siyah ve çökük kanserler olusturur. Bu hastalik sonuçu meyve agaçlari bir kaç yil içerisinde ölebilir. Hastalik etmeni zayif bir patojen olup, genellikle kisin büyük ölçüde zarar gören ve stersli, bakimsiz bahçelerde problem olmaktadir. Etkilemis oldugu dal ve sürgünlerde, ya da tüm agaçta geriye dogru bir ölüm olmaktadir. Hastalik hakkinda su an yeteri kadar bilgi mevcut degil, fakat mücadele olarak meyve agaçlarin her yil iyi bir bakimdan geçirilmeli ve strese düsürecek uygulamalardan kaçinilmalidir. Ayrica uygun besleme ve sulama yapilmalidir. kanserli dokular, özellikle dal ve sürgünler budanmasi ve imha edilmeside hastaligi kontrol altina alinmasi açisindan oldukça öenmlidir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
gövde, dal ve sürgünlerde üzerinde küçük, siyah ve çökük kanserler olusturur. Bu hastalik sonuçu meyve agaçlari bir kaç yil içerisinde ölebilir.

Mücadelesi
Hastalik hakkinda fazla bilgi mevcut oladigindan diger hastalik etmenlerinde kullanilan kültürel tedbirlere iyi tatbik edilmelidir.
G
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Botryosphaeria berengeriana
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net