Tarih: 2 / Haziran / 2020 //Sayfa hit sayısı:  47906   

Botryosphaeria dothidea
Beyaz ÇürüklükHastalık etmeninin genel özellikleri:
Botryosphaeria dothidea (Moug.:Fr.) Ces. & De Not. (anamorph: Fusicoccum aesculi Corda = Macrophoma sp.) fungal hastlik etmeni olup, hastalik hakkinda fazla bilgi yoktur, fakat yagmur ve nemli havalarda hastaligin daha iyi gelistigi bildirilmektedir. Hastalik etmeni ile iliskili olan diger türler hakkinda bilgi almak için Botryosphaeria stevensii' (bag hastaliklari sayfamizda) ile ilgili sayfayi ziyaret edebilirsiniz. Hastalik etmeni elmalarda beyaz çürüklük ya da Botryosphaeria çürüklügü olarak adlandirilmaktadir. Fungal etmen elma agaçlarinda özellikle sicak ve kuru yaz günlerinde siddetli kanser hastaligina neden olabilir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari agaç ve toprakta bulunan ölü odun dokularinda geçirmektedir. Bu dokularda sporlar üretilir ve yazin yagmurlu havalarda sporlar serbest birakilir. Bu fungal etmen ates yanikligindan zarar görmüs olan dokularada saldirmakta ve olusan zarar daha fazla artmaktadir. Üretilen sporlar yagmur sulari ile etrafa dagilir ve 26 °C de 1-1,5 saat içeisinde çimlenir ve enfeksiyonlarini gerçeklestirir. Havada yeteri kadar nem mevcut ise meyvelerde 2 saat içerisinde enfekte olmaktadir. Hemen hemen tüm elma kültüvarlari duyarlidir, fakat Golden Delicious' in daha hassas oldugu bildirilmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Meyvelerde lekeler küçük, yuvarlak kahverengi ya da günes yanigi lekesi gibi baslar, yesil ve sari meyvelerde bu lekeler kirmizi bir hale ile kusatilir. Olusan bu hale kirmizi meyvelerde ise mor ya da siyah renkli olmaktadir. Lezyonlar genislerken, çürüklük bir silindir formunda, özellikle çekirdek evine dogru ilerleme gösterirler. Bu çürüklük olusumunun sekli aci çürüklük tarafindan olusan çürüklük ile karistirilmamalidir. Çünkü aci çürüklükte hastalik meyve etinde V biçiminde ilerleme gösterir. Sicak kosullarda, çürüklük çok çabuk bir ilerleme gösterir. Çürük alanlar sulumsu, yumusak ve bronz ya da kahverengi bir renk alirlar. Böyle çürük meyveler bir kaç gün içerisinte hastalikdan dolayi tamamen çürüyebilir. Daha serin kosullarda ise çürüklük daha sert ve koyu kahverengi bir renktedir. Bahsedilen her iki hastaligin baslangiç belirtilerinin ayirt etmek ise oldukça güç olmaktadir.
Gövde ve dallarda olusan kanserler de lentisel gibi dogal açikliklar ve budama gibi bir sekilde açilmis olan yaralar üzerinde baslamaktadir. Kanserler ayni zamanda don çatlaklarinda ve günestarafindan yanmis alanlar üzerinde de baslayabilir. Infekteli kabuklar bastirilmis ve kabarçik formda olmaktadir. Olusan kanser dokulari stresli kurak kosullarda çok daha hizla ilerleme ve gelisme göstermektedir. Fungal etmen kanser dokularinin altina ve üstüne dogru bir gelisme gösterir, böylece gövde ve dallarda uzun kanserler meydana gelir. Kanserli kabuk dokulari ise sogan kabugu kadar ince bir sekilde soyulur. Kanserler zamanla gövdeyi ya da dallari sarabilir. Hastaligin bu fazi Golden Delicious ve Rome Beauty' de oldukça siddetli olur, ama hastaligin tüm kültüvarlari etkiledigide bildirilmektedir.


Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli dallar ve mumyalasmis meyveler budanarak yok edilmeli.
Kimyasal mücadele
Kimyasal ilaçlama hasattan 6 hafta önce (eriyebilir madde orani %baslanmali 10,5 olunca) baslanmali ve hasta sonuna kadar 2 hafta aralikla ilaçlamaya devam edilmelidir. Kimyasal ilaç olarak maneb ve captan gibi ilaçlar tavsiye edilmektedir.
MG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Botryosphaeria dothidea
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net