Tarih: 15 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  131081   

Cristulariella moricola
Sinirli Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Cristulariella moricola (Hino) Redhead = C. pyramidalis A.M. Waterman & R.P. Marshall (teleomorph: Grovesinia pyramidalis M. Cline et al.) fungal yaprak leke hastaliklarindan biridir. Hastalik etmeni özellikle yagmurlu geçen yaz aylarinda ortaya çikar ve yapraklarin dökülmesine neden olurlar. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullarini sklerotlar (dayanikli üreme organi) halinde geçirir, fungal etmen gelismesi için neme gereksinim duyar, yapraklar islak oldugunda ise hizli bir gelisme gösterir. Yapraklar üzerinde olusan sporlar sayesinde rüzgar ve su siçramalari ile yeni bitkilere tasinir ve yeni enfeksiyonlarini gerçeklestirir. Hastalik etmeni ayni zamanda pikan ceviz agaçlarina da hastalik yaparalar. Hastalik etmeni genellikle yüksek toprak nemi, hava nisbi nemi ve zayif hava hareketlerinin oldugu bölgelerde problem olmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Yapraklardaki lekeler yapagin alt tarafinda sinirli ve konsantrik halkalar seklinde gri kahverengi renklidir. Üst yüzeylerdeki lekeler ise açik kahverengi merkezli ve kenarlara dogru daha koyu bri rektedir. Hastalik siddetli oldugunda yapraklar kurur, yukari dogru kivrilir ve sonunda düserler.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalikli yapraklarin mevsim sonunda toplanmasi ve yok edilmesi.
2. Hava ve toprak neminin düsük tutulmasi, bunun için sik dikimlerden kaçinilmali, asiri vejatatif gelisme engellenmeli, sulamalar kontrollü yapilmalidir.
3. Baglarda hava sirkülasyonu iyi olacak sekilde tesis edilmeli.
4. Hastalik etmeninin diger konukçularindan uzak yerlerde bagcilik terçih edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeninin ilk belirtisi ortaya çikinca koruyucu fungisitlerden benomyl, Bakir hydroksit veya thiophanate-methyl tavsiye edilmektedir
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cristulariella moricola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net