Tarih: 2 / Haziran / 2020 //Sayfa hit sayısı:  47927   

Podosphaera leucotricha
Külleme HastaligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Podosphaera leucotricha (Ell. & Ev.) Salm., fungal hastalik etmeni olup, fungus kis gibi olumsuz kosullari elma ve armut gibi agaçlarin uç gözlerinde geçirmektedir. Sicakligin -11 °C daha fazla düstügü yerlerde bu gözlerdeki miseller ölmektedir, ayni zamanda infekteli olan gözlerde zamanla ölmektedir. Kisin canli kalabilen bu gözler saglikli gözlerden daha geç açar ve fungusun konidisporlari ile kaplanir. Genç sürgünler bu gözlerde olusan sporlarin rüzgar ile tasinmasi sonucu infektelenir ve yaz boyunca yeni kolinilerin olusmasina neden olurlar. Fungus sporlarin çimlenmesi için serbest suya gereksinim duyulmaz. Fungal etmen karaleke hastaligina göre daha düsük nisbi neme ihtiyaç duymakta ve daha yüksek sicakliklarda hastalik meydana getirirler. Elma agaçlarindaki yeni gelisen sürgünler hastaliga oldukça duyarlidirlar. Fungusun diger konukçularindan bazilari; seftali, armut, crabapple ve quince gibi bitkilerdir. Özellikle yakin alnalara dikilmis olan elma meyve bahçeleri hastaligin olusunda potansiyel tehlike alani içerisinde kalir. Çok duyarli olan elma kültivarlari; 'Braeburn', 'Jonathan', 'Rome', 'Newtown', 'Granny Smith', ve 'Gravenstein' dir. 'Jonathan' ve 'Rome' kültivarlarinin meyveleride siddetli olarak hastaliktan etkilenmektedir. Orta derecede duyarli olan kültivarlar 'Winesap' dir, daha az duyarli olan kültivarlar ise 'Golden Delicious', 'Red Delicious', ve 'Delicious'dir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Külleme hastaliginin belirtileri yaprak, göz, sürgün, çiçek ve meyvelerde görülebilir. Hastalik belirtileri genellikle yapraklar üzerinde fungusun spor ve misellerinin beyaz ve tozlu bir gelisiminden dolayi yama seklinde görülür. Bu tür belirtiler ilk önce yapraklarin alt yüzeylerinde ortaya çikar ve klorotik lekeller olarak yapraklarin üst yüzeylerinde de görülür. Zamanla bu yüzeylerde fungusun tozumsu beyaz spor ve misel tabakasi ile kaplanirlar. Yapraklarin kenarlarinin kivirciklasmasi enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çikmaktadir. Hastaliktan siddetli olarak etkilenen yapraklar olgunlasmadan dökülebilir ve hastaliktan etilenen uç sürgünlerde ise bodurlasma meydana gelir. Hastalik etmeni ile etkilenen gözler kis zararlanmalarina karsi da çok hassas olmaktadirlar. Meyve enfeksiyonlari bazi kültivarlarda görülür ve meyvelerde hastalik belirtiside ag benzeri kirmizi kahverengi bir leke olarak ortaya çikmaktadir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
Hastalikli kanserlerin devamli olarak gözlenmesi hastaligin kontrolünde önemli rol oynar. Bazi ülkelerde bulasik agaçlarin tamamen imhasi önerilmektedir.
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastalik etmeni tomurcuklarda kis kosullarini geçirdigi için ilkbahar budamalari önerilmektedir. hastalikli sürgünler budanmali ve imha edilmelidir.
Kimyasal mücadele
Hastalikla etkin bir kimyasal mücadelede yapmak için gözler açilmadan ya da açilmak üzere iken bir ilk ilaçlama önerilmektedir. daha sonra hastaligin bahçede çikma durumuna göre birer hafta ile ilaçlama yapilabilir. Ilaçlama alti kez tekrarlanabilir ya da daha önce belirtildigi gibi hastalik çikis gösteriyorsa ilaçlamaya devam edilir. Genellikle hastalik meyveleri (bazi çesitler hariç) etkilemez bu yüzden meyveler findik büyüklügüne gelince ilaçlamaya devam edilebilir. Agustos aylarinda sürgünler tekrar gelismeye baslayincada ilaçlama yapilmalidir.
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için):
Benomyl WP 50% (60 g)
Dinocap 370 EC g/l (60 cc) Fenarimol EC 120 g/l (30 cc)
Flusilazol EC (400 g/l 5 cc)
Kükürt WP 73 % (500 g)
Kükürt WP 80% (400 g)
Myclobutanil EC 125 g/l (40 cc)
Nitrothalisopropyl S WP 16.7 % +53.3% (200 g Çiçekten önce ve sonra)
Quinomethionate WP 25 % (50 g)
Pyrazophos EC 25% (50 cc)
Tebuconazole WP25% (25 g)
Thiophanate Methyl WP 70% (60 g)
Tiradimefon WP 5% (50 g)
Triforine EC 190 g/l (125 cc)
YCMG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Podosphaera leucotricha
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net