Tarih: 2 / Haziran / 2020 //Sayfa hit sayısı:  47919   

Scytinostroma galactinum
Beyaz Kök ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Scytinostroma galactinum (Fr.) Donk (sinonim: Corticium galactinum) fungal hastalik etmeni olup, uzun yillar bir çok yabani konukçusunda barinmakta ve yeni dikime açilmis topraklarda problem olan hastalik etmenlerden biridir. Toprak kökenli olan patojen genis bir konukçu dizisine sahiptir ve konukçularinda beyaz kök çürüklügü olusturmaktadir. Özellikle yetistiricilik için uygun olmayan yerlerde kurulan bahçelerde potansiyel bir tehlike olarak karsimiza çikmaktadir. Fungal etmen ölü köklerde canliligini muhafaza eder ve canli köklere dogru gelisimini devam ettirir. Toprak altinda yasan böcekler de hastalik etmenini saglikli bitkilere tasiyabilir. Fungusun spor üreten yapilarindan serbest kalan sporlar ölü, odunsu dokulari istila eden hiflerini olusturmak için çimlenir. Hastalik etmeni agaçlarin köklerini yavas yavas ve geriye dogru ölüm olacak sekilde öldürür, bazende agaçin tamami hastaliktan dolayi ölebilir. Fungal etmen etkiledigi agaçlarin kökleri ve kökbogazi bölgelerinde çok küçük ve belirsiz spor üreten yapilarini meydana getirir. Bu yapilar sadece bir büyüteç ile görmek mümkün olabilir, ama fungusun toprak hattinin altinda kökleri ve kökbogazini kaplayan beyaz ve mat bir misel tabakasini görmek kolaylikla mümkündür.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Toprak üstü hastalik belirtileri diger kök çürüklük hastaliklarinin belirtisine benzerdir, fakat erken belirtiler sadece agacin tek tarafini ya da bir veya bir kaç ana dali etkilemesi seklindedir ve daha sonra etkilenen dallarda geriye dogru ölümler görülmketedir. Hastalik etmeninin belirtileri Armillaria kök çürüklügünden etkilenen agaçlarinkine de benzerdir. Fungal etmen beyaz ile hafif sari bir renkte olup etkilenen bitkilerin kabuklari içersinde gelisir. Bu karekteristik özellikligi ile diger kök çürüklük etmenlerinden ayrilabilir, çünkü bazilari kabuk dokusunun disarisinda gelisme göstermektedir. Yelpaze sekilli misel parçasi kabuk ve odun dokusu arasinda meydana gelir. Armillaria mellea hastalik etmeni ise fungal hifler üzerinde olusan küçük koyu kahverengi ve kök benzeri yapilar ile kolaylikla ayirt edilebilir. Bu yapilar fungusun rhizomorflaridir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkilerin ya da agaçlarin zayif düsmelerini engellemeli, özellikle zararli kabuk böceklerine karsi mücadele yapilmali.
2. Bulasik alanlarda dayanikli agaçlarin ya da diger bitkilerin tercihi yapilmali ve yetistirilmeli.
3. Bitkilerin kök bölgesinin havalanmasi saglanacak sekilde bahçe tesis edilmeli.
4. Agaçlarin altinda bulunan ve nemin tutumasini saglayan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeninin görüldügü agaçlarin kök bölgesindeki infekteli bölge temizlenir ve triazole gibi sistemik ilaçlanabilir. Hastalik etmeni yok edilmeyebilir ama etrafa yayilmasi bu ilaçlamalar ile engellenebilir.
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Scytinostroma galactinum
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net