Tarih: 2 / Haziran / 2020 //Sayfa hit sayısı:  47922   

Xylaria ssp. Etmenleri
Siyah Kök ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Xylaria mali Fromme
- Xylaria polymorpha (Pers.:Fr.) Grev. olgun agaçlarin fungal bir hastalik etmenidir. Etkilenen meyve agaçlari 3-4 yil ya da daha fazla bir süre içerisinde geriye dogru ölmelerine neden olurlar ve toprak seviyesinde itibaren agaçlar yan yatar ya da tamamen kirilarak devrilir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Infektelen bitkilerin kökleri siyah fungal bir kapali yapi (encrustation) kaplanmaktadir. Infekteli köklerin odunlari zencefil kahverengisi, kuru ve parlaktir ve kahverengi bir zonla isaretlidirler. Siyah spor üreten yapilari, ölü insan parmagi olarak da adlandirirlir, genellikle infekteli agaçlarin kaidesinde üretilir. Inokulumun baslangiç kaynagi bilinmiyor, gerçi hastaliga bir kaç orman agacinin da duyarli oldugu bildirilmektedir. Fungal infeksiyonlar, bitkilerin saglikli kökleri toprakta bulasik olan ölü kök parçalari ile temasa geçtiginde meydana gelir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkilerin ya da agaçlarin zayif düsmelerini engellemeli, daha önce hastaligin çiktigi yerlerde yeni bahçeler tesis edilmemeli.
2. Bulasik alanlardan fidan, bitki ve toprak yeni kurulaçak bahçelere tasinmamali.
3. Bütün anaçlar hastaliga hassastir, fakat MM 106 ve çögür anaçlar MM 104' den daha az hassastirlar. MM 111 ise orta derecede hassastirlar. Bu yüzden mümkün mertebe dayanikli anaçlar tercih edilmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeni ile etkin bir kimyasal mücadele önerilmemektedir, bu yüzden kültürel tedbirlere oldukça fazla önem verilmeli.
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Xylaria ssp. Etmenleri
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net