Tarih: 5 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  12774   

Alfalfa Mosaic Virus
Yonca Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Yonca Mozaik Virüsü (Alfalfa Mosaic Virus=AMV) viral bir etmen olup, biber bitkilerinin enfeksiyonu yonca tarlasi yakinlarina ekim yapildiginda ortaya çikmaktadir. Hastalik özellikle yonca tarlasina yakin siralarda daha fazla görülmektedir. AMV yoncalarda tohum kökenlidir ve bir çok yonca tarlasi bulasik olabilir ve biber üretimine potansiyel bir inokulum kaynagi olmaktadir. Virüs Afid (yaprakbitleri; Myzus persicae, Acyrothosiphon euphorbiae ve Macrosiphoniella sanborni) ile de tasinir. Hastalik etmeninin konukçulari; fasulye, hiyar, bezelye, kereviz, patlican, tütün, soyafasulyesi, yonca, domates ve bezelye gibi bir çok bitki dahildir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Fasulyelerde virusün mozaik belirtileri virus irkina bagli olarak degisir. Bazi irklari lokalize olmus belirtilere sahiptir, bu belirtiler nekrotik lekeride içine almaktadir. Diger irklari ise tüm bitkiyi infekteler ve sari lekelerden çarpici sari beneklenme kadar degisen bir dizi simptom degisimi gösterir. Ayni zamanda bu belirtileri mütakip, yaprak ve gövdelerde deformasyon ve bitkilerde bodurlasma ortaya çikabilir.

CMV

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Yonca tarlasi yakinlarda biber üretimi yapilmamali.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli.
5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirlmali.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayack tedbirler alinmali (gümüs renkli veya yansitma öelligi olan plastik malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Alfalfa Mosaic Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net