Tarih: 9 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  13287   

Ascochyta phaseolorum
Ascochyta Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Ascochyta boltshauseri Sacc. =Stagonosporopsis hortensis (Sacc. & Malbr.)Petr.
- Ascochyta phaseolorum Sacc.fungal hastalik etmneleri olup, bir çok bitkide uygun olmayan çevre kosullarinda yaprak lekesi olarak ortaya çikar. Fungal etmen bitkilere stoma gibi dogal açiklardan giris yapar ve nekrotik dokularini bitki yapraklari üzerinde meydana getirir. Nekrotik dokular üzerinde piknitler gelisir ve nemli havalarda bu piknitlerden konidispor partikülleri disari çikmaktadir. Rüzgar yardimiyla saporlar havaya dagilir ve tekrar yeni infeksiyonlarini gerçeklestirler. Hastalik etmeninin bu sporlari su siçramalari, böcek ve mekanik aletlerede bulasarak da tasinabilir. Hastalik etmeni sezondan sezona bitki artiklari ve tohum (içerisinde ya da üzerinde) ile tasinir. Hastalik belirtisinin ortaya çikmasi için spor enfeksiyonundan sonra yaklasik 8 gün gereklidir ve sporlarin ousmasi içinde 4-8 güne ihtiyaç duyulur. Sporlarin olusmasi ve çimlenmesi için optimal sicaklik 25-30 °C arasindadir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Fasulye bitkisinin tüm organlari, küçük fide döneminden baslamak üzere hastalik etmeninden etkilenir. Ag seklinde küçük ve yuvarlak sarimsi kahverengi ile koyu kahverengi lekeler yaprariklarin üst yüzeyinde görülür. Genç ve yasli yapraklarin her ikisi de ayni sekilde hastalik etmeni tarafindan etkilenebilir. Bu olusan lekeler gri beyaz merkezli olmak üzere 3-5 mm kadar genisler. Bu lekelerin üzerinde koyu ya da siyah renkli piknitler gelisir, nemli havalarda bunlardan pempemsi spor akintilari meydana gelir. Siddetli enfeksiyonlarda, yaprak kenarlari nekrotik olur ve merkeze dogru ilerleme gösterir. Böyle yapraklar zamanla yaniklik belirtisi gösterir ve düserler.

Mücadelesi
Hastalik etmeni nadir olarak siddetli enfeksiyonlara neden olur, özellikle hava kosullarinin uygun olmadigi zamanlardan sonra hastalik yapmaktadir. Bu yüzden bitkiler iyi yetistirme kosullari saglanmali ve hastalik ortaya çikarsa belki koruyucu fungisitler kullanilabilir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Ascochyta phaseolorum
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net