Tarih: 20 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  5246   

Bean Yellow Mosaic Virus
Fasulye Sari Mozaik VirusuHastalık etmeninin genel özellikleri:
Fasulye Sari Mozaik Virusu (Bean Yellow Mosaic Virus=BYMV) viral bir etmen olup, virus legumunaceae familyasinda bir çok konukçu dizisine sahiptir ve çok yillik yonca gibi bitkilerde ya da yabanciotlarda kis gibi olumsuz kosullari geçirmektedir. Viral etmen gladios bitkisinide infekte edebilmektedir. Viral etmen 20 nin üzerinde afid (bezelye, yesil seftali ve siyah fasulye afidleri) yardimi ile de tasinmaktadir. Virusun tasinmasi afid ürün üzerinde beslenmeye baslayinca, saniyeler içerisinde olmaktadir. Fasulye bitkilerinde virusun tohum ile tasindigina dair bir bilgi yoktur. Fasulye Sari Mozaik Virüsü, Fasulye Yaygin Mozaik Virüsü ile ayni familya ait virüsler olup, bunlar genellikle infekteli alanlarda ve bitkiler de birlikte ortaya çikmaktadir. Bu durum özellikle tohumlluk üretiminde ki bitkilerde problem olur, ayrica virüslerin teshisinde de karisikliklar meydana gelebilir. Her iki virüsün tespit edilmesi için serolojik ya da diger teshis yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Fasulye Sari Mozaik Virüsünün teshisi infektelen yapraklar üzerinde, açik yesil ile yesil mozaik ya da beneklenme simptomlari görülür, bu belirtiler özellikle bitkiler yaslandikca daha açik olarak ortaya çikar. Infektelen yapraklarda yaprak deformasyonu, asagi dogru kaplasma ve kirilmalar da görülmektedir. Genç yasta etkilnen bitkiler bodurluk gösterebilir. Fasulye Sari Mozaik Virüsünün en çarpici simptomu Fasulye Yaygin Mozaik Virüsünde farklilasir, öyleki Fasulye Yaygin Mozaik Virüsü açik yesil ve koyu yesil mozaik simptomu gösterir.

BYMV BYMV BYMV

BYMV BYMV
Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Çok yillik leguminaceae ekimi (yonce, gladios gibi) yapilan bölgelerde fasulye yetistiriciligi yapilmamali.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli.
5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirlmali.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayack tedbirler alinmali (gümüs renkli veya yansitma öelligi olan plastik malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Bean Yellow Mosaic Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net