Tarih: 20 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  5239   

Beet Curly Top Virus
Sekerpancari Tepe Kivirciklik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Sekerpancari Tepe Kivirciklik Virüsü (Beet Curly Top Virus=BCTV) viral hastaik etmeni olup, fasulye, sekerpancari, domates, biber, kavun ve diger bir çok üründe içerisinde olmak üzere genis bir konukçu dizisine sahiptir. Viral etmen kis gibi olumsuz kosullarini çok yillik bitkiler basta olmak üzere tek yillik bitki ve yabanciotlarda geçirmektedir. Viral etmen sekerpancari yaprak pireleri tarafindan bünyesine alir ve böcek ayni ürüne ya da diger saglikli ürünlere virüsü tasimaktadir. Viral etmenden dolayi ürün kayibi yildan yila degisiklik gösterir, bunun en büyük neden lerinde biri yaprak piresi böcek yogunluguna bagli oldugu bildirilmistir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Viral etmen ile etkilnen bitkilerin en çarpici belirtisi infekteli yapraklarin asagi dogru bükülerek kaplasmasi, büzüsmesi ve kivirciklasmasidir. Yapraklar kalinlasir ve gevreklesir ve koyu yesil bir renk almaktadir.Infektelen bitkilerin internotlari kisalir, dolayisiyla bitkilerde cücelik ya da bodurluk da yaygin olarak görülür.Bodurluk özellikle bitkiler çok küçük devrede etkilendiginde açik olarak görülmektedir. Infeketelen böyle bitkilerde ya çok az ya da hiç meyve tutumu olmaz. Daha geç dönemde etkilen bitkilerde ise çiçek dökümü meydana gelir ve tutan meyvelerde ise küçülmeler meydana gelir.

BCTV

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirlmali.
5. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (gümüs renkli veya yansitma öelligi olan plastik malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Beet Curly Top Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net