Tarih: 5 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  12766   

Cucumber Mosaic Virus
Hiyar Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Hiyar Mozaik Virüsü (Cucumber Mosaic Virus=CMV) viral bir etmen olup, konukçulari arasinda birçok sebze, süs bitkileri ve diger bitkiler vardir. Sebzelerden Hiyar, kabak, biber, domates, kavun, karpuz, ispanak, sogan, patlican, patates, tütün, havuç, maydanoz, turp, bamya, bakla, marol, lahana, pirasa, sekerpancari, süsbitkilerinden kirizantem, geranium, gladiolus, zambak, petunia, snapdragon, ve lale gibi bitkilerdir. Virüs hemen her yerde, özellikle sicak bölgelerde görmek mümkündür. CMV konukçularinda sistemik enfeksiyon olusturur. Virüs afid (yaprak bitleri=Aphis gossypii ve Myzus persicae), tohum, insanlar ve mekanik olarak saglikli bitkilere tasinmaktadir. Parasitik bitkilerden küskütünde (Cuscuta) virüsü tasidigi bildirlmektedir. CMV kis sartlarini yanbanciotlar ve bir çok kültür bitkisinde geçirebilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeninin belirtileri büyük ölçüde varyetelere göre farklilik göstermektedir ve hastalik belirtisi 2,4-D hormununun vermis oldugu zararlanmaya benzemektedir. Bitkilerin yesil aksamlarinda siskinlik, kloroz, koyu yesil damr bantlasmasi ve yaprak deformasyonlari görülür. Bazi bitkilerde ise sidetli olarak yan sürgün olusumu artar ve bunun sonucu bitkilerde bodurluk görülür. Bununla birlikte bazi bitkilerde olsan belirtiler daha hafiftir ve bitkiler beneklenme ve damar bantlasmasi gibi belirtiler gösterir. Böyle hastalik belirtileri fasulye yaygin mozaik ve fasulye sari mozaik virüslerinin belirtileri ile karisabilir.

CMV CMV

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli.
5. Bitki isleme aletlerinin temizligi ve seralarda hareketligin mümkün metebe azaltilmasi.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cucumber Mosaic Virus
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net