Tarih: 5 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  12763   

Macrophomina phaseolina
Kömür (Charcoal) ÇürüklüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Macrophomina phaseolina (Tassi) Goidanich = Botryodiplodia phaseoli (Maubl.) Thirumal. = M. phaseoli (Maubl.) Ashby = Rhizoctonia bataticola (Taub.) E.J. Butler Kömür Çürüklügü genis bir konukçu listesine sahiptir, bunlar arasinada cucurbit bitkileri, domates, patates ve fasulye sayilabilir. Hastalik etmeni toprak kökenli bir fungus olup, nemli topraklarda ortaya çikmaktadir. Fungus nispeten yüksek sicaklik ve kuru topraklara karsi dayaniklidir. Hastalik etmeni özelikle su stresine girmis bitkilerde ve yüksek sicakliklarda ortaya çikmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Infektelenen bitkilerin yapraklari sariya döner ve solarlar. Daha sonra tüm yesil aksam solar ve infeksiyonun siddetine bagli olarak bitkiler ölür. Toprak seviyesindeki gövde ya da kök bogazi bölgesinde yesil, suda islanmis lekeler meydana gelir ve buralarda kehribar renginde zamklanma olusmaktadir. Hastalik lekeleri bir kaç cm yukari dogru ilerleyebilir, bitkiler kurken renkleri günes yanigi rengini alir. En sonunda küçük mikrosklerot (ve bazen piknitler ) denilen üreme organlari lekelerin içerisinde olusmakta ve bunlar hastaligin teshisinde kullanilmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bitkiler özellikle su stresine sokulmamali.
2. Ürün rotasyonu yapilmali.
3. Topraktaki yüksek su ve nem olusumundan kaçinilmali.
Kimyasal mücadele
Genel bir kimyasal mücadele tavsiye edilmiyor. Genellikle kültürel önlemler uygulanmali ve diger fungal etmenler için uygulanan mücadele yeterlidir.
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Macrophomina phaseolina
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net