Tarih: 5 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  12769   

Phoma exigua var. exigua
Siyah Bogum HastaligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Phoma exigua Desmaz. var. (Bubak) Boerema = P. diversispora Bubak - Phoma exigua var. exigua Desm. (=Ascochyta phaseolorum Sacc.) fungal hastalik etmenler olup, fasulye bitkisinin yaprak ve gövdeleri üzerinde konsantrik halkali büyük kahverengi lezyonlar meydana getirir. Hastliktan dolayi yapraklarda asrili dökülmelerde meydana gelir. Phoma exigua bir bitki türünü infekteleyen fungus olup, konukçularindan bazilari; fasulye, soyafasulyesi, ayçiçegi, patates ve pamukdur. Bitki dokularini dogal açiklik olan lenticel' lerden infekte etmektedir. Fungus vejatatif gelisme süresince, koyu küçük piknidler bitki gövdesinin kaidesinde olusur ve bitkiler solduktan sonra bunlar görülebilir. Yumrular kaldirildiginda, hafif olarak bastirilmis lezyonlar deri üzerinde gözle ya da lens ile farkedilebilir. Depolama süresince de, kahverengi çürüklük bulasik bölge üzerinde görülebilir, genislemsi içe dogru hizli olurken, yanlara genisleme yavastir, bundan dolayida miseller gelisirken bir oykluga neden olabilir. Fungus en az bir yil kuru topraklarda canli kalabilir ve rüzgar, yagmur ve sulama suyu ile yayilabilir. En sik görülen bulasma ise deikimde yumrular ile olmaktadir. Hastalik serin nemli topraklarda yetisen ve düsük sicakliklarda(2 - 6 °C) depolan yumrularda en iyi sekilde gelisme gösterir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Fasulye bitkisinin yaprak ve gövdeleri üzerinde konsantrik halkali büyük kahverengi lezyonlar meydana getirir. Hastliktan dolayi yapraklarda asrili dökülmelerde meydana gelir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastaliktan ari ve sertifikali tohum kullanimina önem verilmeli.
2. Dayanikli varyeteler tercih edilmeli.
3. Tarlada asiri nem olusumu yapilmayacak sekild ekim yapilmali.
4. Tarlada kalan bitki artiklari toplanmali ya da derin sürüm yapilarak bunlarin çürümesi hizlandirilabilir.
Kimyasal mücadele
Fungal etmen için kimyasal mücadele önerilmiyor. Istenilirse ve hastalik yogun ortaya çikiyorsa koruyucu bir fungisit uygulanabilir.
YG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Phoma exigua var. exigua
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net