Tarih: 5 / Ağustos / 2020 //Sayfa hit sayısı:  12760   

Phyllosticta phaseolina
Phyllosticta Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Phyllosticta phaseolina Sacc.fungal hastalik etmeni olup, genellikle yüksek nem ve orta derece olan sicakliklarda görülür, nadir olarak ciddi hastaliklara neden olmaktadir.Hastalik etmeninin biyoloji hakkinda az bilgiye sahip olunmakla birlikte, fungal etmen tohum kökenli ve hastalikli bitki artiklarinda canliligini muhafaza edebilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastaligin yaprak belirtileri sadece olgun yapraklarda görülür, gerçi hastalik belirtileri bitkilerin diger aksamlarinda da görülebilir. Lekeler yaprak üzerinde düzensiz bir sekilde dagilmisti ve açik merkezli olup 2 ile 10 mm çapindaki bir büyüklüktedir, ayca derin tozlu kahverengi kenarlara sahiptirler. Lezyonar gövde ve yaprak saplarinda da görülür, bu lezyonlar yapraktakilerine göre basta dardir ve zamanla leke tüm gövdeyi kusatabilir. Bitkilerin çiçek gözleri kahverengiye döner ve infeksiyondan hemen sonra dökülürler. Sezon sonuna dogru hastalik daha siddetli görülmeye baslar ve siyah piknitlerini lekeler üzerinde meydana getirir.

P_phaseolina P_phaseolina

Mücadelesi
Hastalik etmeni nadir olarak siddetli enfeksiyonlara neden olur, özellikle hava kosullarinin uygun olmadigi zamanlardan sonra hastalik yapmaktadir. Bu yüzden bitkiler iyi yetistirme kosullari saglanmali ve hastalik ortaya çikarsa belki koruyucu fungisitler kullanilabilir. Ayrica temiz tohum kullanimi ve bitki artiklarinin ortadan kaldirilmasi da tavsiye edilmektedir.
YG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Phyllosticta phaseolina
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net