Agrobacterium tumefaciens
Bakteriyel Gal

Etmenin genel özellikleri :
- Agrobacterium tumefaciens (Smith and Town.) Conn
- Agrobacterium rhizogenes
(Riker et al.)Conn
Agrobacterium tumefaciens
;
bakteriyel hastalık etmeni dikototiledon bitkilerde, özellikle elma, şeftali, armut, kiraz, bağ ve güllerde gal oluşumuna neden olmaktadır. Hastalık bitkilerin toprak üstü aksamlarında ( kök boğazına yakın yerlerde) tipik olarak ortaya çıkan büyük tümör benzeri şikinliklerdeb (gal) ismini almıştır. Fidanların pazar değeğrini azaltmasına rağmen, yaşlı olan ağaçlarda ciddi problemelere neden olmaktadır. Bakteriyel etmen önemli biyolojik özelliklerinden dolayı en fazla bilinen hastalık etmenlerinden biridir. Bakteriyel etmen DNA' sının bir kısmını (T-DNA) bitkilere transfer eder ve transfer olan DNA bitki genomuna entegre olur (yerleşir). Bu integrasyon sonucunda bakteriden alınan genler bitkilerde tümör oluşumuna ve metobolizmada bir dizi değişikliğe neden olmaktadır. Bakterinin bu özelliği bitki ıslahında gentiksel bir bakteriyel vektör olarak kullanımını mümkün kılmıştır. İstenilen genler (insektsit özelliği ya da herbisitlere dayanıklı olan genler) genetiksel mühendislikle bakteri genomuna aktarılır ( transforme edilir) ve bakteri aracılığı ile de bu genler bitkilere transfer edilmektedir. Agrobacterium kullanımı geleneksel ıslah yöntemlerinin süresini kısaltmakla kalmıyor, aynı zamanda tamamen yeni, fakat bitkiye ait olmayan bir kültür bitkisine aktarılabiliniyor. Bu özelliklerinden dolayı Agrobacterium en ilginç ve ilgi çekici bir hastalık etmenidir.
A. tumafaciens gram negatif, sporlanmayan, hareketli ve çubuk şeklinde bir bakteridir ve yonca ve diğer legumunea bitkilerinde nitrojen fikse eden Rhizobium bakterileri ile yakın akraba ilişklileri vardır. bakteriyel etmen toprakta kök üzerinde ve ya etrafında yaygın olarak bulunmaktadır ve bu rizosfer tabakasında kök sistemlerinden sızan besinleri kullanarak canlılığını sürdürmektedir. Bakteriyel infeksiyon ise yalnızca doğal olarak ya da bir şekilde açılmış yaralardan olmaktadır. Doğal koşullarda bakteriin hareketli hücreleri yaralana hücrelerden salınan kemotaksin ile yaralan kısımlara cezbedilir. Bu kısmen şeker ve diğer kök kompenetlerinin serbest kalmasına kısmi bir tepkidir ve bakteriyel etmen acetogiserin gibi fenolik birleşikleri tanımaktadır. Kısaca enfeksiyon bakateri ve bitki tarafından algılan bir takım sinyallerler ile gerçekleşir. Yukarıda bahsedildiği gibi bakteriyel etmen T-DNA' sını bitki genomuna transfer eder ve T-DNa üzerinde bulunan bazı genler sitokinin (bitki homunu, indole asetik asit) enzimlerinin salgılanmasına neden olur ve bitki hormonları hücrelerin normal gelişme düzenini bozar ve gallerin oluşumuna neden olur.
Agrobacterium rhizogenes; Benzer şekilde bitkilerde hastalık yapar, fakat bitkilerde hem oksin hemde sitokinin salgılanmasına sebep olmakta ve bundan dolayıda köklerde aşırı şekilde şacaklanmalara neden olur. Bu etmen de moleküler biyolojide gen transferi için yaygın olarak kullanılan vektördür.

Belirtileri:
Bir kaç fungus güllerde kansere ve geriye doğru ölüme neden olmaktadır. hastalık belirtileri yuvarlak galler ya da şişkinlikler şeklindedir ve kök boğazı bölgesinde toprak üstünde ortaya çıkmaktadır. Galler başlangıçta açık yeşil ya da beyaz renklidir. Bunlar büyürken koyu ve odunsu olurlar ve büyüklükleri bir kaç cm (çapı) kadar genişleyebilir. Oluşan bu galler bitkilerde köklerden gövdeye ya da tersi durumlarda su ve besin alışverişini engellemektedir. Sonuçta ise bitkilerin zayıflamasına ve bodur kalmasına neden olur.Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2.
Hastalıktan ari, sertifikalı fide ve fidanların kullanımı.
3.
Bitkilerin yaralanmamasına dikkate edilmeli.
4. Budama aletleri ve diğer aletler dezenfekte edilmeli.
5.
Hastalana bitkiler varsa hemen sökülmeli ve imha edilmeli. Ayrıca hastalıklı güllün bulunduğu alandaki toprakta mümkünse uzaklaştırılmalıdır.
 
   Kimyasal Mücadele:
Hastalık etmeni bitkilere bulaştıktan sonra kimyasal mücadelesi hemen hemen yoktur denebilir. Bahçe tesis edilmeden önce toprak fumigasyonu yapılabilir.

Başa Dön
Gül Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net