Discostroma corticola
Kanser Hastalıkları

Etmenin genel özellikleri :
Discostroma corticola (Fuckel) I. Brockmann (anamorph: Seimatosporium lichenicola (Corda) Shoemaker & E. Müller) kanser ve yaprak yanıklığı hastalıklarına neden olur. Hastalık etmeninin sporları kışın yapraklar ve hastalıklı dallar üzerinde koyu renkli olarak oluşru ve burada oluşan sporlar yağmurlar sayesinde etrafa yayılmaktadır. Hastalık etmeni çok yaygın değil ve nadir olarak ortaya çıkmaktadır, özellikle zayıflamış bitkilerde görülmektedir.


Belirtileri:
Hastalık belirtileri
yapraklarda ani ölümler olarak ve kanser olarak görülmektedir. İnfektelen sürgünlerde yapraklar solar, kahverengiye döner ve ölür. İnfekteli yaprakların gövde ile bağlantı yerlerindeki gözlerde infeksiyon olur ve kanser buralarda ortaya çıkar. Takip eden sezonlarda gözler açılmamakta ve ölmektedir. Bitkileirn etkilenen yaprak sapları dökülmez ve bir sonraki sezona kadar asılı kalabilir. hastalıklı yapraklar üzerinde fungal etmenin koyu renkli üreme organları oluşmakta ve bir sonraki sezona bunlar inokulum kaynağı olmaktadır.

Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Sanitasyon en etkili kültürel önlemdir, hastalıklı dalların budanması ve budanan dalların toplanarak imhası. Bitki artıkları, özellikle yapraklar toplanmalı ve imha edilmeli.
2. Bitkilerin sağlıklı kalmasını sağlayacak her türlü pratik önlemler alınmalı. Çünkü hastalık etmeni bir şekilde zayıf düşen bitkilerde ciddi problemler oluşturmaktadır.
3. Budamalardan sonra korucu fungist uygulanmalı ve büyük ve derin açılan yaralar kapatılmalı.

   Kimyasal Mücadele:
Genellikle diğer hastalıklar için uygulanan ilaçlama programları yeterli olmaktadır. Hastalık görüldüğünde captan kullanılabilir.

Başa Dön
Gül Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net