Septoria roase
Septoria yaprak Lekesi

Etmenin genel özellikleri :
Septoria rosae Desmaz. (teleomorph: Sphaerulina rehmiana Jaap) fungal hastalık etmenidir ve Septoria fungusu yaprak leke hastalıklarına neden olan bir patojendir. Hastalık etmeninin sporları çiğ ve yağmur ya da sulama suları ile etrafa dağılır ve infeksiyonlarını gerçekleştirir.
Fungal etmen olumsuz koşulları toprakta bitki artıkları üzerinde dormat misel ya da kalın hücre duvarlı, olumsuz koşullara dayanıklı klamidospor olarak geçirir. Konidisporların meydana geldiği piknid (üreme organı) bahara doğru oluşmakta ve bitkilere ana inokulum kaynağı olmaktadırlar. Daha sonra bu sporlar hava akımı ile sağlıklı bitkilere taşınmakatadır. Baharda, yüksek nem ve yağmur ve 16-18 °C arasındaki sıcaklıklar infeksiyon ve hastalığın gelişmesi için uygundur. İdeal koşullar devamlı olursa hastalık etmeni sekonder sporlarını üretir ve yeni enfeksiyonlarını gerçekleştirir. Hastalık etmeni gelişimi yaz sıcaklarının ve yağmurların azalmasına rağmen, erken kontrol önlemleri alınmazsa sonbaharda da ortaya çıkması ihtimal dahilindedir.

Belirtileri:
Hastlık etmeninin leyonları ya da lekeleri yaprak üzerinde yuvarlak ile düzensiz şekillerde görülür. Bu lekeler genellikle nekrotik bir alanı kuşatacak bir şekilde belirgin kahverengi kenarlara sahiptir. Lezyonların büyüklüğü ve görünümü genellikle konukçu kültivarı ve hava nemine bağlı olarak değişmektedir Yaprak lekeleri dikilen kültivarın çeşidine bağlı olarak şiddetli problemlere neden olabilir.

Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Hastalıklı bitki artıkları yetiştirme ortamlarından uzaklaştırılmalı.
2.
2 yada daha uzun süre ürün rotasyonu.
   Kimyasal Mücadele:

Zirai kimyasal ilaçlar olarak genelde korucu fungisitler tavsiye edilir.

Başa Dön
Gül Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net