Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3029   

Ascochyta spinaciae
Ascochyta Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Ascochyta spinaciae Bond.-Mont.fungal hastalik etmeni olup, bir çok bitkide uygun olmayan çevre kosullarinda yaprak lekesi olarak ortaya çikar. Fungal etmen bitkilere stoma gibi dogal açiklardan giris yapar ve nekrotik doku bozulmalarini bitki yapraklari üzerinde meydana getirir. Nekrotik dokular üzerinde piknitler gelisir ve nemli havalarda bu piknitlerden konidispor partikülleri disari çikmaktadir. Rüzgar yardimiyla sporlar havaya dagilir ve tekrar yeni infeksiyonlarini gerçeklestirler. Hastalik etmeninin bu sporlari su siçramalari, böcek ve mekanik aletlerede bulasarak da tasinabilir. Hastalik etmeni sezondan sezona bitki artiklari ve tohum (içerisinde ya da üzerinde) ile tasinmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeni etkiledigi bitkilerin yapraklarinda küçükden büyüge kadar degisen ceviz benzeri kahverengi yuvarlakya da açili lekeler meydana getirirler.

Mücadelesi
Hastalik etmeni nadir olarak siddetli enfeksiyonlara neden olur, özellikle hava kosullarinin uygun olmadigi zamanlardan sonra hastalik yapmaktadir. Bu yüzden bitkiler iyi yetistirme kosullari saglanmali ve hastalik ortaya çikarsa belki koruyucu fungisitler kullanilabilir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Ascochyta spinaciae
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net