Tarih: 15 / Şubat / 2019 //Sayfa hit sayısı:  8059   

Beet Mosaic Virus
Sekerpancari Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Sekerpancari Mozaik Virüsü (Beet Mosaic Virus) viral hastalik etmeni olup, viral etmen ilk olarak sekerpancari (Beta vulgaris) üzerinde tespit edilmistir. Virüs 28 den fazla böcek tarafindan saglikli bitkilere nonpersistent olarak tasinmaktadir. Bu böceklerden bazilari; Myzus persicae, Aphis fabae, Rhopalosiphum padi, Acyrthosiphon (Metopolophium) dirhodum, Macrosiphum (Sitobion) avenae; Aphididae. Ana dogal vektörleri ise: Myzus persicae, Aphis fabae. Virüs yine mekanik inokulasyon ve asi ile tasinirken, bitkilerin birine temasi, polen ve tohum ile tasinmadigi bildirilmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Virüsün belirtileri etkiledigi bitkilere göre degismekle birlikte genel olarak mozaikden çok beneklenme seklinde ve yapraklarda deformasyonlara neden olurlar.
Beta maritima, Melilotus indicus, Trifolium incarnatum -bu bitkilerin yaprak damarlarinda sararma ve yaprak deformasyonu seklinde belirtilere neden olurlar.
Sekerpancari (Beta vulgaris) - yaprak uçlarinda küçük lokal lezyonlar, daha ileri dönemlerde beneklenme ve deformasyonlar meydana gelir.
Ispanak (Spinacia oleracea) - Yapraklarda benekleneme ve sararmalar meydana gelir. Chenopodium album - yapraklarda lokal lezyon ve yapraklarda kivrilmalar olur.
Amaranthus retroflexus, Sonchus arvensis, Melilotus indicus - damarlarda kloroz ve beneklenme belirtileri meydana gelir.
Trifolium incarnatum - damarda kloroz, beneklenme ve nekroz belirtileri meydana gelmektedir.


Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
3. Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
4. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirilmali.
5. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (saman malçi ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Virüs hastalik etmenlerine karsi kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Beet Mosaic Virus
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net