Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3033   

Cercospora beticola
Cercospora Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Cercospora beticola Sacc. sekerpancarinin yapraklarinda medana gelen ciddi fungal hastaliklarindan biridir. Hastalik etmeni özellikle sekerpancari bitkisinde önemli ölçüde verimi ve köklerdeki seker oranini düsürdügü için ekonomik olarakda önemli bir hastaliktir. Hastaligin siddetli sekilde ortaya çikmasi ise hava kosullari ve dikilen çeside bagli olarak büyük ölçüde degismektedir. Bir çok sebze, özellikle ispanak, tarla bitkileri ve oldukça genis bir yabanciot konukçusu bu fungusa konukçuluk yapar ve tüm bu bitkiler bir sonraki sezonda dikilen sekerpancari için fungusun inokulum kaynagini meydana getirirler. Cercospora yaprak lekesinin infeksiyonu ve epidemilerinin meydana gelmesi hassas varyete, elverisli kosullarda kislamis inokulum kaynagi, ve yapraklar üzerindeki uzun süre devam ede gelen islakligin (ilik sicaklik) varligina bagli olmaktadir. Bu kosullar infeksiyon ve hastaligin gelisimi için uygun bir sirada olmalidir. Örnegin hastalik için uygun varyete ve inokulum kaynagi olsa bile, hava sicakligi çok soguk ya da ilik oldugunda veya yaprak üzerinde nem olusmadiginda infeksiyon ortaya çikmayabilir. Yaprak islakligi ölçülemediginden dolayi, %90' nin üzerindeki nisbi nem genellikle bu kosullarin indikatörü olarak kullanilmaktadir. 16 °C altindaki sicakliklar ya da 11 saatten daha az süredeki yaprak islakliklari ile Infeksiyon ve hastalik gelisimi bügyük ölçüde sekteye ugramaktadir. Fungusun baslangiç inokulum potansiyeli bir önceki yildan gelen bitki artiklklarindaki spor ve stromalarin (bir araya toplanmis misel partikülleri, spor yataklari) canliligina bagli olmaktadir. Yetistirme bölgelerinde bulunan bir çok yanciot da fungusa konukçuluk eder ve bunlarda hastalik etmeninin inokulum kaynagi saglamasina yardimci olmaktadir. Hastalik etmeninin yeni sporlari canli kalan stroma üzerinde nemli kosullar altinda üretilir ve etrafa rüzgar ve su siçramalari ile dagilarak, yapraklar üzerinde çimlenmesini ve infeksiyonunu gerçeklestirir. Sicak kosullarda fungal etmen yasam döngüsünü 10 gün içerisinde tamamlayarak yeni infelsiyonlarin ortaya çikmasina neden olurlar. Yaprak lekeleri ise infeksiyondan sonraki 10-14 gün içerisinde olusur ve sporlar bu lekeler üzerinde yeni sporlari bir kaç gün içerisinde üretmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Baslangiçta hastalik belirtileri yasli yapraklarda ortaya çikar ve daha sonra daha genç yapraklarda üzerinde de hastalik belirtileri görülmeye baslar. Hastalik belirtileri bir kaç mm çapinda , merkezi kül renginde olup, etrafi mor ile kahverengi bir renk ile kusatilmistir. bu yaprak leklerinin merkezinde olusan siyah spor üreten (konidispor) yapilarin olusumu ile diger yaprak leklerinden kolaylikla ayirt edilebilir. Bir loop yardimi ile yapraklarda olusan lekelere bakildiginda olusan konidisporlar siyah benekler olarak görülmektedir. Nemli geçen havalarda siyah benekler renksiz havli spor partikülleriyle kaplanmaktadir. Hastalik gelisme gösterirken, bireysel olan lekeler birlesir ve daha büyük lekelerin olusumuna neden olurlar. Siddetli olarak infektelenen yapraklar solar ve zamanla ölürler. Bu hastalik etmeni sekerpancari bitkisinde kök verimini ve seker içerigini önemli ölcüde azaltmaktadir. Hastalik nekadar erken dönemde ortaya çikarsa hastalik siddeti de o derece büyük olmaktadir. Hastalik, etkilenen alanlarda düzenli sekilde ortaya çikmmakta ve etrafi rüzgar kiranlar ile çevrilmis alanlarda ise çok daha fazla ortaya çiktigi gözlenmistir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli varyetelerin kullanimi.
2. Bitki artiklarinin temizlenmesi ya da derin sürümü hastaligi önemli ölçüe azaltmaktadir.
3. En az 3 yil ürün rotasyonu uygulanabilir.
4. Potojene konukçuluk yapmasi muhtemel bitkiler ile mücadele edilmeli, gerekirse kimyasal mücaedele yapilabilir.
5. Bitkileri strese düsürecek islemlerden kaçinilmali, yeterli ve zamaninda sulama yapilmalidir. strese sokacak her türlü islem bitkilerin hastaliklara karsi duyarligini artirmaktadir, özellikle üsten yapilan sulamalar uzun süreli olmamali ve bitkilerin islak kalmalari engellenmeli.
Kimyasal mücadele
Hastalik etmeninin ilk belirtileri görülür görülmez ilaçlama yapilmali, daha sonraki ilaçlamalar ise hastaligin gelisiminde etkili olan çevre ve yetistirilen varyetelere bagli olmaktadir. Özellikle havalarin devamli nemli ve ilik ortamlarda birer haftaaraliklar ile ilaçlama yapilabilir. Tavsiye edilen ilaçlardan bazilari benzimidizole, triazole, azoxystrobin ve benlate' dir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cercospora beticola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net