Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3036   

Cladosporium variabile
Cladosporium Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Cladosporium variable (Cooke) de Vries (Synonym = Heterosporium variabile Cooke). fungal hastalik etmen olup, ispanak bitkilerinde ortaya çikan yaprak leke hastaliklarindan biridir, fakat Cladosporium spp. en önemlisi olarak bildirilmektedir. Fungus genis bir sicaklik dizisi altinda gelisebilir, ama %80 gibi yüksek nisbi nem ve 16- 21 °C sicakliklarda hastalik yapma kabiliyeti en fazladir. Fungusun sporlari rüzgar, yagmur sicramalari ya da alet ve ekipmanlarla tasinabilir. Ardisik olarak ekilen ispanak bitkileri de hastaligin yeni ekilen bitkilere tasinmasinda inokulum kaynagi olmaktadir. Hastalik etmeni her yil bitkilerde belirli bir ölçüde görülür. Üstelik baharda yagmur önemli derecede olmazsa, hastalik nadiren siddetli olmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastaligin baslangiç belirtisi çok sayida küçük, beyaz ile sari lekeler olarak genellikle yasli , daha sonra ise genç yapraklarda ortaya çikar. Lekeler hastalik ilerken birlesir ve daha düzensiz lekeleri meydana getirirler. Fungal etmen etkiledigi alanlar üzerinde spor üretimi ortaya çikinca lekeler zeytin yesili bir renk almaktadir. Genellikle yasli yapraklar hastaliktan dolayi ölür, siddetli olarak ortaya çiktiginda ise tüm yapraklar ölebilir ve hastaliktan tohumlarda etkilenir. Ispanaklarin olgunlasan tohumlar üzerinde de lekeler meydana gelir ve etkilenen tohumlarda burusmalar gözlenebilir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Ürüne inokulum kaynagi olacak bitkiler dikimden önce yetistiricilik alanlarindan uzaklastirilmalidir.
2. Hastaliga çok duyarli çesitler tercih edilmemeli.
Kimyasal mücadele
Zirai kimyasal ilaç nadir olarak bu hastaliga karsi kullanilir, kullanilacaksa bakir terkipli ilaçlar tavsiye edilmektedir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cladosporium variabile
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net