Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3040   

Colletotrichum spinacicola
AntraknozHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Colletotrichum spinacicola Nom. nov.
- Colletotrichum dematium (Pers.:Fr.) Grove= C. spinaciae Ellis & Halst fungal hastalik etmenleri olup, ispanagin yogun olarak yetistirildigi her yerde ortaya çikmaktadir. Fungus bir sezondan digerine büyük ölçüde bitki tohumlari, ayrica toprakta bitki artiklari ve kislik ispanak bitkileriyle tasinmaktadir. Baharda olusan sporlar yagmur siçramalari ile etrafa dagilir, daha sonra su, böcek ve isleme aletlerine tutunarak saglikli bitkilere tasinir. Inokulasyondan sonra, bitkilerdeki hastalik belirtisi 6-10 gün içerisinde görülmeye baslar, yeni spor çogalmasi ise takibeden hafta içerisinde tekrarlanmaktadir.
Egik sporlara sahip olan Colletotrichum spinacicola, C. dematium dan daha az patojendir ve bitkilerde ciddi problemler meydana getirmesi genellikle bir sekilde zayiflamis (yaslanmis,minor düzeyde ihtiyaç duyulan elementi eksik, gübre ile yanmis ve diger hastaliklari ile hastalanmis) bitkilerde olmaktadir. C. spinacicola bitkiler asiri sekilde sulanmis ve beslenmis bitkilerde de hastalik yapmaktadir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Antraknoz lekeleri ilk önce küçük ve koyu zeytin yesili rengindedir ya da suyla haslanmis bir görünüm meydana getirirler. Lekeler zamanla büyürken sekilce düzensiz, büyüklükleri degisken ve renkleri kirli beyaz ile çok koyu mattir, sanki yesil aksamlar bir gübreleme yanikligi gibi görünür. Lezyonlar hastaligin ileri dönemlerinde birlesir, tüm bir yaprak ayasini kapsar ve öldürebilir. Ara sira uzun grimsi lekeler yaprak salarinda da görülür; benzer lekeler tohum saplarinda daha yaygin görülmektedir. Acervuli (üreme organi) genellikle tohumlarin üzerinde siyah bir leke olarak ortaya çikabilir. Hava kosullari fungal etmenin gelisimine uygun oldugunda, ürün kaybinin hizla gerçeklestigi bildirilmektedir. Hava kosullarinin kötügü oldugu zamanlarda ise infektelenen yesil aksam düsebilir ve yeni yapraklar saglikli kalabilir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. En az 2 yil ürün rotasyonu uygulanabilir.
2. Tohumlar sicak su uygulamsindan geçirilebilir. Bu amaçla tohumlar 25 dakika 50 °C derece tutulabilir ve uygulamadan sonra tohumlar kurutulur.
3. Dayanikli kültüvarlarin kullanimi.
4. Bitkileri asiri sulama ve sik dikimden kaçinin, ayrica toprak drenajina önem verin.
5. Bitkilerin diger faktörler ile zayif düsmesi engellenmeli. Iyi ve düzenli sulama ve gübreleme yapilmalidir.
Kimyasal mücadele
Hastalik belirtisi ortaya çikar çikmaz kimyasal mücadeleye geçilebilir. Zirai kimyasal ilaç olarak Maneb tavsiye edilmektedir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Colletotrichum spinacicola
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net